Vysoké školy možná přijdou o jednu a půl miliardy korun z EU

Vysokým školám hrozí, že přijdou o slíbené peníze z evropských fondů. Projekt KREDO za jednu a půl miliardy korun má totiž právní rizika. Na setkání se zástupci univerzit to řekl náměstek ministra školství Tomáš Hruda. Na problémy s projektem už upozorňovali rektoři. Poukazovali především na výběr toho, kdo analýzy zpracuje. Věcně je projekt v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

„Ten projekt je postaven v podstatě na vypsání soutěže, ve které by měli vlastně dodavatelé, řešitelé toho projektu napsat představu o rozvoji vysokých škol,“ říká Richard Hindls, rektor Vysoké školy ekonomické, a upřesňuje:

"A tady je právě ten úhelný problém, protože se hovořilo o tom, že by KREDO bylo vypsáno jako takzvané jednací řízení bez uveřejnění, to znamená ne výběrové řízení v tom největším slova smyslu. Oslovovalo by vysoké školy, které by zpracovávaly ty dokumenty a projekty."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl rektor VŠE Richard Hindls

Hrozí tak prý, že by byl porušen zákon o veřejných zakázkách a nositelé projektu by mohli být napadeni třetími stranami třeba u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za to, že nepostupovali zcela v souladu se zákonem.

"Prostě to nastavení tak, aby do toho vstupovaly jen veřejné vysoké školy, to je to jednací řízení bez uveřejnění, to znamená ne zcela plná veřejná soutěž, je asi problematická věc. A pokud by se to řízení otevřelo i třetím stranám, tak by tenhle problém asi odpadl," myslí si Hindls.

Projekt KREDO měl sloužit ke stanovení koncepce rozvoje vysokých škol i výzkumu a vědy na zhruba osmileté období do roku 2020. „Měl to být koncepční dokument, který by potom pomáhal jednak řídit vysoké školy, jednak nastavit legislativní prostředí, ve kterém se vysoké školství, věda a výzkum pohybují,“ popisuje Hindls.

Projekt prošel několika změnami

Původně měl podle něj projekt jinou podobu. "Jedna varianta existovala už před dvěma lety, potom se tam po určitých personálních změnách na ministerstvu došlo k přestavbě projektu. Relativně dlouho se s ním váhalo," říká Hindls.

Rektor VŠE nemá pochyby o smyslupnosti, ale nyní spíše o realizovatelnosti projektu, který měl být hotov v polovině září. "To je projekt, který má určité omezení z Evropské unie, nelze ho donekonečna protahovat, ty termíny běží. My už bychom normálně v této době měli na těch projektech pracovat. Zhruba by se jednalo asi o půl roku prací, každý den už je teď cítit," tvrdí Hindls.

Výtky měla i Evropská komise. O budoucnosti projektu se definitivně rozhodne do několika týdnů. Ministerstvo školství má zatím jasno jen v tom, že projekt úředníci buď zásadně přepracují, nebo úplně zastaví.

Klára Bílá, kko, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme