Vysoké školy posílí devět desítek nových profesorů

České vysoké školy mají ode dneška o 91 profesorů víc. Jmenovací dekrety jim v pražském Karolinu předali prezident Václav Klaus a ministryně školství Petra Buzková. Jak ale upozornili někteří rektoři i profesoři, počet odborníků na školách se stále snižuje a nových akademických pracovníků by bylo potřeba víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmenování nových profesorů | Zdroj: ČTK

Je to stále dokola. Odborníci z vysokých škol odcházejí pracovat do soukromého sektoru nebo za hranice, kde dostanou za svoje vzdělání a práci více peněz. Potvrzuje to předseda akreditační komise Vědecké rady vysokých škol profesor Miroslav Liška. "Je to vidět i na mladých doktorandech, kteří odcházejí za lukrativnějším zaměstnáním, protože i když je zajímá práce na vysoké škole, tak jim nevynáší tolik, kolik by potřebovali k standardnímu životu."

Podle čerstvého držitele profesorského dekretu Milana Růžičky z Českého vysokého učení technického v Praze se finanční podmínky trochu zlepšují. Je ale nutné snažit se získat peníze také jinde. "Záleží na každém, aby se snažil získat pro svoje potřeby a výzkumnou práci prostředky z různých grantových soutěží nebo zahraničních příležitostí."

Ministryně školství Petra Buzková podporuje spolupráci profesorů vysokých škol s komerčním sektorem. Platy jsou podle ní záležitostí každé veřejné vysoké školy. "Jsou vysoké školy, kde se mzdy již pohybují v takovém rozsahu, že je to důstojné. Naopak jsou jiné vysoké školy, kde tomu tak není."

Zájem o to učit na vysoké škole se ale zvyšuje u mladých asistentů. Podle rektorů mají zájem o pedagogickou činnost i vědeckou práci.

Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme