Vysokoškoláci se vrátí do poslucháren. Ministerstvo zdravotnictví s omezením prezenční výuky nepočítá

Dlouhé měsíce strávili vysokoškoláci doma před obrazovkami svých počítačů. S blížícím se zimním semestrem se ale zřejmě opět vrátí do budov vysokých škol. Počítá s tím ministerstvo zdravotnictví i oslovené školy. „Ministerstvo zdravotnictví o vydání doporučení, které by regulovalo provoz vysokých škol, neuvažuje,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Martin Novotný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří studenti vysokých škol se k prezenční výuce vrátí po roce a půl od prvního uzavření. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vysoké školy se poprvé kvůli koronaviru uzavřely 11. března 2020, od té doby se někteří studenti do poslucháren ještě nevrátili. A nejistota mezi vysokoškoláky trvala až doposud, stále totiž nebylo jasné, zda se prezenční výuka na univerzitách obnoví.

Na co se připravit před začátkem školního roku? Trojí testování ve třídách, distanční výuka v záloze

Číst článek

„Zatím nemám vůbec žádné oficiální informace, jak bude výuka probíhat. Jen jeden profesor, kterého jsem kvůli studiu kontaktovala, mi řekl, že si myslí, že výuka bude probíhat prezenčně. Víc se ale prý všichni asi dozvíme až první týden výuky,“ řekla pro iROZHLAS.cz například Klára Dostálová, studentka sportovního managementu na Masarykově univerzitě v Brně.

To potvrdil i další student, který navíc upozornil, že on i kolegové musí řešit také jiné problémy spojené se studiem – například ubytování. „Studenty a spolužáky, se kterými jsem měl možnost mluvit, trápí především bydlení. Někteří, včetně mě, ukončili nájemní smlouvy ve studentských bytech, případně opustili koleje a nyní jsou v nejistotě, zda si znovu shánět bydlení, nebo ne,“ popsal situaci Ondřej Běloušek, který studuje Vysoké učení technické v Brně.

Nyní se však zdá, že by studenti mohli mít jasněji. Po několika měsících nejasností přišla z ministerstva zdravotnictví zpráva: vysokoškoláci se vrátí k prezenční výuce.

„Výuka na vysokých školách bude probíhat prezenční formou. S omezením prezenční výuky se neuvažuje, a to na všech stupních výchovně-vzdělávací soustavy“

Martin Novotný (mluvčí, ministerstvo zdravotnictví)

„Výuka na vysokých školách bude probíhat prezenční formou. S omezením prezenční výuky se neuvažuje, a to na všech stupních výchovně-vzdělávací soustavy,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Martin Novotný. Studenti a vyučující budou podle něj mít jedinou povinnost – ve společných prostorách nosit respirátor.

Právě resort vedený Adamem Vojtěchem (za ANO) v současné chvíli rozhoduje o podobě opatření k provozu vysokých škol pro nadcházející akademický rok, jak potvrdila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Rozpor s vládním nařízením

Po vydání článku byl server iROZHLAS.cz upozorněn, že vyjádření ministerstva je v rozporu s jeho vlastním mimořádným nařízením. To následně potvrdili i právníci z legislativní rady vlády Petr Bezouška a Jan Wintr. Nařízení resortu zdravotnictví totiž podle nich stanovuje, že pokud se studenti účastní přednášky nebo zkoušky s kapacitou větší 20 lidí, musí se prokázat potvrzením o očkování, negativním testu nebo prodělané nemoci covid-19.

Zatímco některé školy s takovým řešením počítají, největší univerzita v Česku – Univerzita Karlova – hledá optimální řešení. „Stále jednáme s ministerstvy, ale i v rámci univerzity a našeho krizového štábu. Bližší informace budou snad v následujících dnech,“ napsal mluvčí Václav Hájek.

‚Budeme učit prezenčně‘

K téměř plně prezenční výuce se vrátí Masarykova univerzita v Brně. Univerzitní krizový štáb ale doporučil, aby přednášky, kterých se účastní více než 150 osob, probíhaly online. „Vydaná vládní opatření respektujeme a dle vývoje epidemie máme vlastní eskalační semafor, kde různě a mnohdy i nad rámec opatření upravujeme chod výuky,“ přiblížil mluvčí Pavel Žára.

‚Pandemie způsobila nejkatastrofálnější narušení vzdělávání v historii,‘ uvedl evropský šéf WHO

Číst článek

S prezenčním způsobem výuky počítá i již zmiňované Vysoké učení technické v Brně. Mluvčí Radana Koudelová však připouští, že konkrétní režim se možná ještě bude upravovat a škola bude včas studenty informovat.

Koudelová zároveň upozornila, že ministerstvo může uzavřít školy maximálně v září. „Pro případný přechod na distanční výuku po tomto datu by bylo nutné upravit i legislativní rámec,“ napsala.

Obdobný přístup mají i v Hradci Králové. „V současné době rozhodně preferujeme a těšíme se na standardní prezenční podobu výuky na Univerzitě Hradec Králové od začátku zimního semestru,“ sdělil mluvčí Jakub Novák. Zimní semestr tam začíná 20. září.

Univerzita Palackého v Olomouci připustila případný přechod na hybridní nebo online výuku, pokud by se koronavirová situace zhoršila. „Aktuálně tedy počítáme s kontaktní výukou, ale některé velké přednášky, například na pedagogické fakultě, budou přednášeny v učebnách a současně také vysílány, aby se snížila koncentrace studentů ve velkokapacitních posluchárnách,“ upřesnil univerzitní mluvčí Egon Havrlant.

O-N-T na kolejích

Rozdílná situace panuje na vysokoškolských kolejích, pro které ministerstvo zdravotnictví jasně definovalo, jaká opatření mají vyžadovat.

O-N-T

Vláda začala používat zkratku O-N-T jako označení pro to, jak může člověk prokázat, že splňuje požadavky pro vstup do zaměstnání, školy nebo provozovny služeb. Opírá se o tři základní potvrzení: očkování, testech a prodělaném onemocnění covid-19.

První den ubytování se studenti musí prokázat provedeným očkováním proti koronaviru, prodělané nemoci v posledních šesti  měsících nebo negativním testem. Ten poté musí opakovat každých sedm dní.

„Na kolejích se setkávají studenti z celé České republiky a mnohdy i ze zahraničí, a zároveň zde dochází k velkému množství sociálních kontaktů, a tedy riziku vzniku lokálních ohnisek nákazy,“ zdůvodnil své rozhodnutí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Například na Masarykově univerzitě tyto informace nahraje každý vysokoškolák do informačního systému, odkud se automaticky přenesou do studentské karty ISIC. „Tou se studenti prokazují na kolejích a kde je tedy vidět, který je to student a jak na tom je,“ řekl mluvčí Žára.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme