Vysoké školy přijmou méně studentů než loni. Klesá demografická křivka

Na většině vysokých škol je 28. únor posledním dnem, kdy je možné podat přihlášku na některou z fakult. Školy se o nováčky perou, protože klesá demografická křivka. Navíc ministerstvo školství snižuje limity studentů, které škole zaplatí. Boj o nové studenty zachraňují třeba obory v cizích jazycích nebo i videospoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Školy si nechávají videoklipy zpracovat od profesionálů, lákají také ale na obory v angličtině a němčině. To ale pro některé studenty není vůbec rozhodující, obzvlášť tehdy, kdy je maturant pro obor rozhodnutý už několik let.
Jako třeba Jakub.

„Přihlášky si hodlám dát na první dvě lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pro jistotu na VŠCHT, kdyby to nevyšlo. Na medicíně chci studovat všeobecné lékařství, jelikož hodlám být psychiatrem,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysoké školy budou přijímat méně studentů, zjistila redaktorka Klára Bílá

Ministerstvo školství určí limit placených studentů. „My počítáme, že v porovnání s tím letošním rokem by mělo dojít k poklesu zhruba o pět procent, což odpovídá zhruba vývoji toho populačního ročníku,“ říká náměstek pro vysoké školy Tomáš Hruda a dodává:

„Takže nejedná se o nějaký zásadní pokles nebo změnu postoje ministerstva. Jde spíše o to, abychom reflektovali skutečný populační vývoj. Ministerstvo nezakazuje žádné vysoké škole přijmout konkrétní studenty, ale říká, kolik studentů bude platit.“

Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl si myslí, že úřad tím reguluje počty vysokoškoláků, v podstatě ale tento krok chválí.

Škola se na limit nemusí vázat

„Souvisí to s tím demografickým poklesem. Prostě těch možných studentů pozvolna začne ubývat. A je v principu dobře, aby vysoké školy měly dobrý mechanismus, jak na toto reagovat,“ míní Hampl a vysvětluje:

„Stát de facto určí, kolik studentů je ochoten zaplatit. My jich teoreticky můžeme vzít víc a také to děláme. Ale děláme to takříkajíc zadarmo. Je tu jasná snaha začít brzdit kontinuální nárůst počtu vysokoškolských studentů, a to je něco, co je podle mě potřeba.“

Vysoká škola nemusí respektovat limit stanovený ministerstvem. Studenty, které přijme navíc, pak hradí z vlastních zdrojů. Většina škol přitom přijímá přihlášky ke studiu do dnešní půlnoci. Na některé technicky zaměřené fakulty je možné přihlášku poslat do konce března.

Méně studentů přijme právě Karlova univerzita, ale i Masarykova univerzita v Brně nebo Ostravská univerzita. Na vysokých školách letos studuje 381 tisíc lidí. Před deseti lety jich přitom bylo o 140 tisíc méně.

Klára Bílá, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme