Vysoké školy se připravují na propouštění kvůli penězům

České vysoké školy budou muset propouštět. Ve vysílání Radiožurnálu na to upozornil místopředseda České konference rektorů pro záležitosti ekonomické a sociální Václav Havlíček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havlíček se domnívá,

Václav Havlíček se domnívá, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Rozpočtový výbor sněmovny totiž zamítl návrh školského výboru přidat veřejným vysokým školám jednu miliardu korun, která jim měla pomoci překonat navrhované rozpočtové škrty.

Veřejným vysokým školám bude celkem chybět přes dvě a čtvrt miliardy korun, což představuje deset procent jejich rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havlíček mluví o problémech, které vysokým školám přinesou chybějící peníze, ve Dvaceti minutách Radiožurnálu .mp3

„Pro vysoké školy to znamená řešit opravdu velmi svízelnou situaci, kde už nestačí jenom jednoduché šetření tím, že budeme důsledněji zhasínat světla a méně topit, ale většina vysokých škol je nucena sahat i k personálním opatřením, to znamená rozvazovat pracovní poměry s pracovníky, na jejichž mzdy nemáme peníze,“ řekl Václav Havlíček.

Propouštění pedagogů bude mít podle jeho slov vliv na kvalitu vysokoškolské výuky.

„Já jsem například z elektrotechnické fakulty ČVUT. Takovou výuku nemůžeme udělat, protože například ve zkušebnách vysokého napětí nesmí být víc než deset studentů na jednoho učitele. Čili pokud toho učitele nemáme, tak musíme praktickou výuku zaměnit za výuku teoretickou, a to je samozřejmě jednoznačné zhoršení kvality inženýrského vzdělávání,“ doplnil Václav Havlíček.

Viktorie Hošková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme