Návrat vysokoškoláků k prezenční výuce doprovází chaos. Ministerstvo se pře s vládními právníky

Ministerstvo zdravotnictví jde proti svému vlastnímu mimořádnému nařízení. Vládní legislativci si ho totiž vykládají jinak, než jak ho navenek prezentuje ministerstvo. Jde o to, zda studenti vysokých škol musí před výukou prokazovat svou bezinfekčnost na covid-19. Nařízení podepsané ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) totiž takovou povinnost podle vládních právníků přikazuje při přednáškách s více než 20 lidmi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní legislativci vykládají mimořádné nařízení jinak než samo ministerstvo

Vládní legislativci vykládají mimořádné nařízení jinak než samo ministerstvo | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Někteří vysokoškoláci se mají k prezenční výuce vrátit již za méně než čtrnáct dní. Ani tak ale není jisté, zda se budou muset prokazovat potvrzením o negativním testu, očkování nebo o prodělané nemoci.

Vysokoškoláci se vrátí do poslucháren. Ministerstvo zdravotnictví s omezením prezenční výuky nepočítá

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví skrz své mluvčí opakovaně tvrdilo, že s žádným omezením nepočítá a jediné opatření je nošení respirátorů ve společných prostorách. „Ministerstvo zdravotnictví o vydání doporučení, které by regulovalo provoz vysokých škol, neuvažuje,“ opakoval mluvčí resortu Martin Novotný.

Po vydání středečního článku o návratu studentů do budov univerzit se objevily pochybnosti, jestli vstup studentů do škol bude skutečně bez omezení, jak deklarovalo ministerstvo.

Nejasnosti způsobila výjimka v mimořádném nařízení, které je platné od 1. září. Podle ní se nemusí studenti prokazovat testem, provedeným očkováním nebo proděláním nemoci covid-19 pouze v případě, že jich v jedné místnosti není více než devatenáct plus jeden vyučující.

Úryvek z mimořádného nařízení

podle § 2 odst. 2 písm. e) zákona č. 94/2021 Sb. stanovují podmínky pro konání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových a jiných uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, sportovních utkání, zápasů, závodů apod. (dále jen „sportovní utkání“), kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě, s výjimkou vzdělávací akce a zkoušky, které jsou součástí vzdělávání podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, nebo zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, které se účastní v jednu dobu nejvýše 20 osob, a to tak, že

a)  v případě akce konané v prostoru s kapacitou do 3 000 přítomných diváků, návštěvníků nebo posluchačů (dále jen „diváci“) musí všichni diváci splňovat podmínky podle bodu I/16;

Mluvčí ministerstva Daniel Köppl žádné pochybení však nepřipustil. „Trváme si na svém. V tuto chvíli opravdu platí, že se studenti nemusí prokazovat O-T-N,“ řekl.

S tím ale nesouhlasí oslovení členové legislativní rady vlády, kteří si znění nařízení vykládají úplně odlišně. „Čtu to opravdu tak, že výjimka je pouze pro případ, že na přednášce/semináři bude nejvýše 20 osob. Když jich tam bude více, tak musí prokazovat,“ reagoval po prostudování Petr Bezouška z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Podle mě se na zkouškách a přednáškách s počtem nad 20 lidí prokazovat podle toho opatření musí“

Jan Wintr (Právnická fakulta Univerzity Karlovy)

Jeho slova potvrdil i Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Podle mě se na zkouškách a přednáškách s počtem nad 20 lidí prokazovat podle toho opatření musí,“ potvrdil s tím, že události do dvaceti lidí se podle tohoto nařízení obejdou bez prokazování bezinfekčnosti.

I po upozornění o nastalém rozkolu si mluvčí Köppl dál stál za svým. „Je tam ta výjimka napsaná. Opatření se netýká ani vysokých, ani základních škol,“ řekl.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme