Vysoké teploty znamenají pro zaměstnavatele povinnosti vůči zaměstnancům

Dostatek pitné vody na pracovišti nebo třeba kratší pracovní doba a víc přestávek. Nejen těmito horkými benefity musí zaměstnavatelé vyjít svým pracovníkům vstříc při extrémních teplotách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kohoutková voda | Foto: stock exchange

Firma musí zaměstnancům poskytovat pitnou vodou, a to nejen kvůli dodržování pitného režimu, ale také z důvodu zranění zaměstnance, kdy mu je třeba poskytnout první pomoc - například při poleptání chemikáliemi.

Kromě zákonné povinnosti se zaměstnavatelům voda i vyplatí. Mají totiž díky ní i značné daňové úlevy. Podle některých odborníků tak může středně velká firma ušetřit až 30 tisíc korun za rok.

Pokuta za to, že zaměstnanci nebudou mít co pít, se může vyšplhat až na 2 miliony korun.

V takzvaných horkých provozech, jako jsou například slévárny, musí zaměstnavatel svým pracovníkům zajistit ochranné nápoje. K nim patří i nízkostupňové pivo, ovšem jen po konzultaci se závodním lékařem.

Nárok na tyto ochranné nápoje mají třeba zaměstnanci, kteří pracují venku a teplota ve stínu mezi 10. až 17. hodinou přesáhne 26 stupňů.

Zákon ale myslí i na teplotu v kancelářích - ta by neměla přesáhnout 24,5 stupně, při manuální práci nebo při řízení osobního vozidla má být teplota klimatizace nastavena o stupeň a půl níž, tedy na 23 stupňů Celsia.

Dalších možností, jak ještě zaměstnavatel může vyjít vstříc svým pracovníkům ve slunečném počasí, je bezpočet - kohoutek s pitnou vodou na toaletě, klimatizace v kancelářích, chlazené nápoje a ovoce zdarma, zmrzlina za symbolickou cenu a větráky všude, kam klimatizace nedosáhne.

Zaměstnavatel ale také může zkrátit pracovní dobu nebo zvýšit počet přestávek.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme