Vysokoškoláci chystají demonstraci proti zdražování kolejí

Studenti pražské Univerzity Karlovy budou odpoledne demonstrovat proti zdražení kolejí o 100 až 200 procent. Vysoké školy totiž přestanou dostávat peníze podle počtu lůžek na kolejích. Nově získají od státu určitý balík peněz, který rozdělí přímo studentům, ale mezi větší počet než dosud. Ve výsledku to bude znamenat, že studenti dostanou méně než o kolik si budou muset připlatit na koleji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti a peníze

studenti a peníze | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Proti zdražování kolejí budou v Praze demonstrovat studenti z Univerzity Karlovy. Nelíbí se jim, že se ceny kolejí zvednou kvůli reformě financování ubytování z dosavadních maximálně 1 200 korun měsíčně na 2 000 až 4 000 korun. Protestující se sejdou ve 14 hodin u sochy svatého Václava na Václavském náměstí a pak půjdou k ministerstvu školství a před Úřad vlády. Podle ministryně školství Petry Buzkové ale protest není opodstatněný.

Petra Buzková upozorňuje, že návrh na změny financování schválila Rada vysokých škol. Navíc pro některé studenty se - podle ministryně - situace zhorší jen dočasně: "Protože v letošním roce ministerstvo školství uvolní 25 milionů korun na zvýšení finančních prostředků, které budou rozděleny mezi jednotlivé studenty. A v příštím roce počítáme s navýšením této částky o 200 milionů korun. V každém případě to rozdělení bude spravedlivější, získá ho více studentů, než jak je tomu dosud."

Vysokoškoláci z Jihlavy se ale k protestu v Praze nepřipojí. V ubytovnách jihlavské Vysoké školy polytechnické by poplatky neměly stoupat tak, jako v Praze. V současné době jihlavští studenti platí za ubytování na koleji kolem 800 korun měsíčně. Jaké starosti s penězi je čekají do budoucna, to Českému rozhlasu řekl rektor jihlavské vysoké školy Ladislav Jirků: "Já si myslím, že to zase tak dramatické nebude. Zatím nemám informace, že by se něco takového u nás dělo. V podstatě se zdraží o tolik, kolik studenti zase dostanou na ruku."

Milan Kopp, Milada Richterová, Anna Tesařová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme