Vysokoškoláci mají vysoké nároky na nástupní platy, často jim ale chybí praxe

Současní vysokoškoláci jsou tak trochu snílci. Jen co za sebou zavřou dveře univerzity, hledají práci. U prvního zaměstnavatele ale přitom žádají nástupní plat 22 tisíc korun čistého. Někteří z nich si přitom ze studií odnášejí jen teoretické znalosti a praxi nebo zkušenosti s brigádou skoro žádné nemají. Ukázal to průzkum společnosti Deloitte.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce (Ilustrační foto)

Promoce (Ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Studentka České zemědělské univerzity Michaela je ale úplným opakem. S brigádou začala už na gymnáziu, s praxí ve svém oboru pak v prvním ročníku na univerzitě.

„Už odmalička jsem byla směřovaná k tomu, že počítač ani televize ne, to ať si jdu radši někam vydělat pár korun na čokoládu. A na univerzitě to byla výměna studentů v rámci jedné studentské organizace, a potom mi škola umožnila Erasmus, kde jsem nabrala jazykových dovedností,“ vypráví Michaela.

Absolventi s podobným profilem mají šanci u velkých prestižních firem, potvrzuje Evžen Korděnko ředitel v podnikovém poradenství Deloitte.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysokoškoláci sní o vysokých nástupních platech, často ale nedělají vše pro to, aby na trhu práce uspěli

„Studenti, kteří se k nám hlásí, zkušenosti mají, jsou to v zásadě zkušenosti ze zahraničí. Patří do těch sedmi procent, která říkají, že už mají i zahraniční pracovní zkušenost i vysoké školy, ti pak mají šanci uspět, protože mezi nimi si vybíráme.“

Vysokoškoláci bez praxe a zahraničních zkušeností budou mít větší problém najít místo. Podle výsledku ankety si z toho ale těžkou hlavu nedělají.

„Překvapilo mě to, že jsou studenti relativně v klidu z pohledu svého budoucího pracovního uplatnění. Pracovní trh se opravdu začíná přiostřovat, situace je pořád složitější a soutěž o to, získat zajímavé pracovní uplatnění, je taková vyšší liga. Ale příprava na tuhle soutěž absolutně neodpovídá tomu, aby studenti uspěli.“

Podstatný je i přátelský kolektiv

Většina ze studentů žádá nástupní plat 22 tisíc korun čistého. Očekávaní jsou podle Iva Půdy ze společnosti Deloitte příliš vysoká.

„Když to porovnáme s průměrnou mzdou podle statistického úřadu, mají absolventi mírně vyšší očekávání na mzdu, než je ta průměrná. Liší se to samozřejmě mezi technickými a sociálními obory ve prospěch těch technických, ale pořád je očekávání poměrně vysoké.“

Pro srovnání: například Slováci očekávají nástupní plat zhruba 19 tisíc korun, Poláci necelých 18 tisíc. Výše platu je v práci pro devadesát procent absolventů nejdůležitější. Chtějí mít ale také možnost něčeho dosáhnout, podstatný je i přátelský kolektiv. Nedůležitá je pro ně naopak třeba pružná pracovní doba.

Tereza Jelínková, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme