Vysokoškoláci protestovali kvůli zvyšování kolejného

Odhadem zhruba dvě stovky vysokoškoláků dnes demonstrovaly na pražském Václavském náměstí kvůli zdražování cen ubytování na kolejích. Vysoké školy zvyšují tyto ceny v rámci reformy financování ubytování, kterou navrhla Studentská komora Rady vysokých škol. Ty od října nedostanou od státu dotaci na lůžko, ale budou peníze rozdělovat přímo mezi své studenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace vysokoškoláků

demonstrace vysokoškoláků | Zdroj: ČTK

Studentům se především nelíbí, že ceny lůžek budou vyšší než stipendium, které by podle nich mělo plně pokrýt navýšení cen kolejného. "Dále si myslíme, že Ministerstvo školství, místo aby řešilo problém nedostatku kolejí dostatečnou dotací výstavby nových kolejí, tak to řeší naprostou liberalizací," upozorňuje na další obavu vysokoškoláků jeden z organizátorů protestní akce, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy František Bártík.

To podle něho uvolňuje ruce univerzitám, které se budou snažit chovat tržně a stanoví si tržní nájemné. "Zároveň lze předpokládat, že s růstem cen kolejí se sníží zájem o ubytování na těchto kolejích. Tím klesne obložnost a dále se zvýší ceny," doplnil student.

Podle ministryně školství Petry Buzkové ale není k demonstraci důvod. Navíc tvrdí, že se pro některé studenty zhorší situace placení kolejného jen dočasně. "V letošním roce Ministerstvo školství uvolní 25 miliónů korun na zvýšení finančních prostředků, které budou rozděleny mezi jednotlivé studenty, a v příštím roce počítáme s navýšením této částky o 200 milionů korun," vysvětlila ministryně.

Nespokojení vysokoškoláci teď zhruba do poloviny června vyčkají, jak na jejich požadavky zareagují jak Ministerstvo školství, tak vedení Univerzity Karlovy. Pokud nebudou s výsledky spokojeni, nevylučují další protestní akci.

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme