Vysokoškoláci protestují proti zdražování kolejí

Studenti se dokonce chystají pořádat demonstrace. Ceny za ubytování se od září totiž zvednou zhruba dvojnásobně. Nárůst může být ale i ještě vyšší. Je to důsledek změny, kterou od září spouští Ministerstvo školství. Podle mluvčí úřadu Lubomíry Černé má chystaný nový systém dvě zásadní výhody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti a peníze

studenti a peníze | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

"Jednoznačnou výhodu vidíme v tom, že finanční prostředky nejdou z vysoké školy na koleje, ale přímo studentovi. A další výhodou je to, že dříve ne každý student dostal kolej, i když na to měl z mnoha důvodů samozřejmě právo, a teď tato dotace se dostane k více studentům, kteří si budou moci nějakým způsobem řešit své ubytování," říká Černá.

Studentům se to ale nelíbí. Jednomu z organizátorů chystané demonstrace studentovi Husitské teologické fakulty UK v Praze Markovi Dluhošovi vadí, že někteří studenti budou dostávat stipendium jen 300 korun: "Které v žádném případě nekompenzuje to, o kolik chtějí navýšit ceny kolejí. Podle prvních propočtů tam nejnižší koleje jsou kolem 1 900 korun - je to bez DPH, které je letos 5 %. A ty ceny jsou tam za dvoulůžkové pokoje 4 900 korun. Potkávám běžně studenty, kteří říkají, že pokud bude reforma v této formě od září přijata, budou muset se studiem skončit, protože nejsou prostě schopni ani to ubytování finančně utáhnout."

Problém je také v tom, že na peníze podle kritérií ministerstva nemají nárok studenti, kteří navštěvují už druhou vysokou školu. Univerzita Karlova v Praze proto letos získala na ubytování pouze 70 milionů korun, loni to bylo 130.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme