Vysokoškolačky s dítětem možná nebudou muset platit za prodloužení studia

Příznivější podmínky pro studium by brzy mohly mít vysokoškolačky. Ty, které během studia otěhotní, by podle návrhu novely nemusely platit poplatek škole za prodloužení studia. Normu tento týden schválili poslanci školského výboru sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

Pro je teď už bývalá vysokoškolačka i maminka Jitka Ethridge, které by lepší podmínky při studiu pomohly.

„Některé maminky mají třeba dvojčata a to už také není jednoduché,“ říká Jitka.

Pokud vysokoškoláci studium přeruší, ztrácí statut studenta a výhody s tím spojené. Novelou by se to mohlo změnit.

„Tomu bychom chtěli zabránit tím, že studentka bude ve stádiu, kdy se bude starat o dítě a bude mít statut studenta,“ vysvětluje předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09.

Poplatky za překročení doby studia nejsou zanedbatelné. Někde mohou vyšplhat až na 30 tisíc korun za semestr. „Je možnost požádat o úlevu. Pokud vím, většina škol v tomto postupuje vcelku vstřícným způsobem,“ tvrdí rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

S návrhem souhlasí, zároveň ale upozorňuje, že už teď jsou školy ke studentkám-matkám vstřícné. „Hodnota novely je hlavně deklaratorní, že stát má zájem na tom vyslat signál, že je dobré mít děti a to i při studiu. Že studium v tom nemusí být vážná překážka.“

Novelu podporují vládní i opoziční strany a ministerstvo školství.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme