Vysokoškolské koleje bojují o studenty, nevyužité kapacity využívají komerčně

Získat ubytování na koleji se v 90. letech rovnalo výhře v loterii. Studenti si kvůli tomu měnili i trvalé bydliště. Naoko třeba bydleli u prarodičů ve vzdálenějším místě, jen aby splnili kritérium pro přidělení lůžka. V současné době kolej využívají především studenti z nižších ročníků, nevyužité kapacity pak vydělávají školám na opravy ubytovacích zařízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Život na kolejích nemusí být tak špatný

Život na kolejích nemusí být tak špatný | Foto: Jarda Petřík | Zdroj: Český rozhlas

„Tendence je díky demografické křivce klesající. A díky náročnosti studia na ČVUT také není takový zájem o studium, takže je to nižší. Ale spíš to vypadá tak, že v říjnu máme vždycky lehké přetlak, a po prvním semestru díky náročnosti studia je potom vyšší úbytek,“ vysvětluje Jaromír Příhoda ze Správy účelového zařízení ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o vysokoškolské koleje, zjišťovala redaktorka Eva Rajlichová

Aby si koleje studenty udržely, nabízejí i nadstandartní ubytování. Třeba na pražské Hvězdě si za necelých devět tisíc korun měsíčně může studující pronajmout zařízený byt 1+1. Pronájem stejně velkého bytu vyjde v této lokalitě v levnějším případě kolem 10 tisíc korun.

Právě to, že cena pronájmu a koleje se mnohdy moc neliší, vede k tomu, že studenti často z koleje odcházejí. „Mě to vyšlo zhruba na stejno. Na koleji jsem platil necelé tři tisíce a potom v bytě, když jsme to rozpočítali, jsem platil asi 3 100 korun,“ vzpomíná student politologie Ondřej, který pochází ze Znojma.

Ubytování pro turisty

Vysoké školy pak často nevyužité prostory i lůžkovou kapacitu využívají komerčně. Pokoje nabízejí jako levné ubytování pro cizince, některá místa pronajímají jako kavárny, restaurace nebo prodejny potravin. Koleje se nezavírají ani o prázdninách.

„V červenci každý rok bydlí na koleji studenti a lektoři mezinárodní letní jazykové školy a letní školy umění Art camp,“ popisuje Kamila Kolářová ze Západočeské univerzity v Plzni.

Rodiny budou na pražské koleji Hvězda bydlet v novém. Vzniknou tam manželské pokoje

Číst článek

Komerční aktivity se na kolejích dají s běžným provozem docela dobře skloubit. „Kontrola na vrátnicích platí pořád. Vrátní jsou pokaždé informováni a vědí, kdo je komerční, kdo je turista ubytován na koleji. I tito turisté dostávají kolejenku, aby se přes vrátnici bez problémů dostali,“ dodává Miroslava Hurdová, vedoucí ubytovacích služeb Univerzity Karlovy.

Získané finanční prostředky z pronájmů využívají vysoké školy k rekonstrukcím starších ubytovacích prostor.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme