Vysokoškolský program Erasmus slaví 25 let existence

Program Erasmus, který je zaměřený na mobilitu a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání, funguje už 25 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

„Program Erasmus umožňuje studentům jednak studijní pobyty, což je studium denní formou na zahraniční vysoké škole, a zároveň umožňuje také získání praxe, a to v zahraničním podniku,“ řekla Olga Heclová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Studenti si podle jejích slov mohou vybírat partnerské instituce podle seznamu a škol, s nimiž spolupracuje jejich domácí vysoká škola.

„Každá vysoká škola má potom povinnost studentům toto studium uznat,“ doplnila Olga Heclová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olga Heclová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy mluví o programu Erasmus ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Ročně podle ní vyjede v rámci programu Erasmus do zahraničí až šest tisíc studentů z České republiky. V loňském roce tak vyrazil na zkušenou do zahraničí 50 000. český student.

„Program Erasmus je financován jednak prostředky Evropské unie a také naším národním dofinancováním, čili prostředky ministerstva školství,“ uvedla Olga Heclová.

Studenty podle jejích slov dlouhodobě nejvíc láká Německo, kam vyjíždí až jedna pětina českých studentů. Na druhém místě je Francie a o třetí a čtvrté místo se dělí Španělsko s Velkou Británií. Následuje Portugalsko a na šestém místě je Finsko.

„Co se týče oborů, nejvíce vyjíždějí studenti humanitních oborů nebo oborů obchodu a managementu, ale tkaé například studenti architektury,“ řekla Olga Heclová.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme