Vysoký cholesterol ohrožuje i mladé lidi. Mohou trpět dědičnou nemocí

Hlídat hladinu cholesterolu v krvi by si měli i mladí lidé. Průměrně jeden člověk z 250 se totiž v Česku rodí s dědičnou chorobou způsobující až třikrát vyšší hladinu cholesterolu, než je běžné. Familiární hypercholesterolémie se projevuje i u mladších lidí, někdy už kolem dvanáctého roku. Nemoc vůbec poprvé připomíná Světový den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Céva zúžená aterosklerotickými pláty

Céva zúžená aterosklerotickými pláty | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Nephron

Podle odborníků k léčbě onemocnění většinou nestačí jen dieta a pohyb. „Typicky u těchto geneticky postižených nemocných nejsme úspěšní. Potřebujeme farmakologickou léčbu,“ vysvětluje internista Michal Vráblík z VFN v Praze.

Léčba onemocnění spočívá v užívání vysokých dávek co nejúčinnějších léků snižujících hladinu cholesterolu v krvi. Takzvané statiny blokují enzym HMG-CoA reduktázu, který je klíčový pro syntézu cholesterolu v organismu.

„V České republice jsou široce dostupné. Může je předepisovat jakýkoli lékař, včetně praktických lékařů,“ dodává Vrábík.

Cholesterol | Foto: Michal Jindra

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme