Vysoký plat, prestiž i výuka jazyka. Německé nemocnice lákají české lékaře

Každý rok dají stovky českých lékařů přednost práci v zahraničí. Nejde ale jen o zkušené lékaře, ale třetina z nich jsou ti mladí, čerstvě po škole. Podlehnout není těžké, zvlášť když zejména německé nemocnice vědí, na co nalákat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři

lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mzda se z nemocnice od nemocnice pohybuje od 3500 až do téměř 5000 euro hrubého. Plat proti Česku minimálně čtyřnásobný, přitom ceny jídla, benzinu, nájmu nebo oblečení jsou srovnatelné.

Tereza Brenková je jednou ze 170 mladých doktorů, kteří loni z Česka odešli. Na klinice v Bavorsku ale skončila z jiných důvodů:

Přehrát

00:00 / 00:00

O lákadlech německých nemocnic pro české lékaře mluvil Petr Sehnoutka

„Chovají se k sobě jako lidé a chovají se i k pacientům jako k lidem. Nechci říci, že je to ve všech českých nemocnicích špatně. Ale to, co jsem zažila ještě na škole, bylo prostě otřesné.“

„Spíše jsem o více přišla. Vydělávám samozřejmě více peněz než bych vydělávala tady, ale co se týče sociálního života a toho zbytku, na to jsem rezignovala,“ uvedla Brenková.

Německé nemocnice hledají nové posily přímo v Česku. Chybí jim tisíce lékařů a touží především po chirurzích, gynekolozích, internistech a psychiatrech. Mladé lékaře přitom dvakrát přesvědčovat nemusí.

Oceňují velikost výdělku, vybavenost německý nemocnic nebo prestižní postavení lékařů v tamní společnosti.

Mladí čeští lékaři chtějí pracovat v zahraničí. Láká je Německo i další země

Číst článek

Přesto se zdá, že poptávka převyšuje nabídku. Některé nemocnice proto vymýšlejí všemožné způsoby, jak lékaře získat. A to i ty, kteří vůbec neumí německy.

„Mladí kolegové, kteří nemají příslušnou znalost němčiny, mohou pracovat už jako host na těch místech, kde později získají pracovní úvazek,“ řekl doktor Jan Kretzl, primář chirurgie z nemocnice v Neukirchenu.

„Provází je čtyři až pět dnů v týdnu profesionální učitel z Berlitzovy školy. A kolegové, kteří neumějí německy, nejpozději za šest měsíců mluví tak dobře, že mohou samostatně pracovat.“

Lékaři dostávají v této fázi výuky nižší plat. Jenže relativně drahý kurz němčiny stejně musí splatit - jen o něco později.

Milan Kopp, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme