Vyšší nemocenskou podle ČSSD a KSČM zaplatí bohatí, informuje MfD

Vyšší dávky v nemoci podle dohody ČSSD a KSČM zaplatí bohatí, konstatuje Mladá fronta Dnes. Rovněž uvádí, že ve vládě se údajně začíná mluvit o odvolání prezidenta Českých aerolinií Jaroslava Tvrdíka. Německé firmy chtějí do Česka dovážet odpad, upozorňují zase Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Komunisté a sociální demokraté uzavřely obchod, píše Mladá fronta Dnes. KSČM pomůže sociálním demokratům zvýšit nemocenskou pro většinu lidí. ČSSD za to zruší plán, díky kterému mohl čistý příjem bohatších občanů mírně vzrůst. Na výměně se s komunisty podle listu dohodl ministr práce Zdeněk Škromach. Dohoda je nevýhodná pro lidi s více než pětinásobkem průměrné mzdy - tedy pro ty, kteří teď mají víc než 90 tisíc korun. Podle původních slibů ČSSD by už totiž neměli z toho, co nad 90 tisíc vydělají, platit zdravotní ani sociální pojištění. Zaměstnanců s takto vysokým platem je podle deníku několik tisíc. Podle ministra Škromacha je ale obchod s komunisty akceptovatelný, protože je to cena za změnu celého systému nemocenské. Nemohl se prý spolehnout na koaliční partnery, a proto se dohodl s KSČM.

V jiném článku Mladá fronta Dnes s odvoláním na tři dobře informované zdroje uvádí, že ve vládě se začíná mluvit o odvolání prezidenta Českých aerolinií Jaroslava Tvrdíka z funkce. Tvrdíkovi se nedaří udržet firmu v zisku a z představenstva mu navíc odcházejí dva lidé. Podle listu mluvil Tvrdík ve středu večer s premiérem Jiřím Paroubkem. Ten údajně nabídl místo šéfa ČSA odcházejícímu místopředsedovi vlády Martinu Jahnovi, který jej ale odmítl. Mladé frontě Dnes Jahn řekl, že celou věc nechce komentovat. Sám Tvrdík možnost odchodu nepřipouští. Na dotaz listu odpověděl: "Vzhledem k tomu, že jsem s premiérem Paroubkem mluvil naposledy ve středu večer a dost dlouho, považuji to za absolutní blbost."

Ministr vnitra František Bublan dal policii podnět, aby prošetřila, jestli nedošlo při uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu k porušení zákona, informuje deník Právo. Bublan tak reagoval na výzvu stínového ministra vnitra za ODS Ivana Langra. ODS právě zákonnost nucené zprávy nad VZP opakovaně napadá. Bublan ale včera v rámci ústních interpelací upozornil, že podnět policii předal přesto, že to není přímo v jeho kompetenci. Připomněl, že to může udělat každý občan.

Některé zahraniční společnosti zkoušejí, jestli by se do Česka nevešly i odpadky z jejich země, upozorňují Lidové noviny. Tyto požadavky nejčastěji přicházejí ze sousedního Rakouska a Německa. I když dovážení odpadů do zahraničí zakazuje české i evropské právo, firmy z ciziny se řídí pravidlem, že za pokus nic nedají. Ministerstvo životního prostředí teď aktuálně posuzuje žádosti dvou německých firem, které chtějí v českých spalovnách spálit celkem 80 tisíc tun odpadu. Pokud by úřad ve správním řízení dovoz schválil, zamířil by odpad do spalovny v Praze-Malešicích.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme