Výstavba mýtného firmou Kapsch je ohrožena, zjistily HN

Hospodářské noviny zjistily, že ministerstvo dopravy údajně zvažuje zrušení smlouvy s firmou Kapsch na výstavbu druhé etapy mýtného. Právo informuje o tom, že ministerstvo obrany chce do Afghánistánu vyslat polní nemocnici. Vlivný liberecký podnikatel a člen ODS Petr Syrovátko půjde podle Lidových novin před soud za údajné uplácení. Přes pět a půl tisívce odsouzených se vyhýbá nástupu do vězení, píše Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo dopravy podle Hospodářských novin zvažuje, že zruší smlouvu s firmou Kapsch na výstavbu druhé etapy mýtného. To by mohlo znamenat, že se Kapsch na mýtném u nás nebude podílet vůbec. Pro stát by totiž tohle řešení mohlo být výhodné, řekl listu nejmenovaný zdroj, který je obeznámen s vyjednáváním.

Pokud by stát smlouvu zrušil, zaplatil by podle zdroje přibližně dvě a půl miliardy korun za už vybudované části systému. Výběrem mýta a stavbou druhé etapy by pak pověřil někoho jiného.

Ve druhé etapě měly kamiony platit mýtné i na vybraných silnicích první třídy. Nový návrh Kapsche, jak brány postavit, ale odmítla odborná komise ČVUT. Kapsch podle deníku nabídl satelitní řešení poté, co zjistil, že pomocí mikrovlnné technologie druhou etapu včas nepostaví.

Firma tedy nestihne zpoplatnit všechny silnice prvních tříd do července příštího roku, jak stojí ve smlouvě. Podle zdroje Hospodářských novin by to znamenalo, že v projektu českého mýtného Kapsch zcela skončí.

Ministerstvo obrany chce na rok vyslat do Afghánistánu proslulou šestou polní nemocnici. Do asijské země by příští rok mělo vyrazit až osmdesát vojenských lékařů a zdravotníků. Uvádí to deník Právo s odvoláním na ministra obrany Jiřího Šedivého. Dosavadní plán resortu přitom s vysláním nemocnice vůbec nepočítal.

Podle Šedivého chce ministerstvo vyslyšet prosby britského velení NATO. Záměr ale musí ještě schválit vláda a parlament. Polní nemocnice by stála u mezinárodního letiště v Kábulu. V Afghánistánu byla už před třemi lety, pak pomáhala v zemětřesením zničeném Turecku a dobré jméno získala i v Iráku.

Vlivný liberecký podnikatel a člen ODS Petr Syrovátko - mimo jiné spolumajitel stavební firmy Syner - půjde před soud kvůli podezření z korupce, píší Lidové noviny. Syrovátko měl poskytnout úplatek ve výši 315 tisíc korun, aby získal od zprostředkovatelské firmy zakázku za 190 milionů korun na rekonstrukci a přístavbu nemocnice v Liberci.

Jak deníku potvrdila žalobkyně Krajského soudu v Praze Jana Jahodová, Syrovátko peníze nepředal v hotovosti. Hlavním důkazem v případu je faktura na zmíněnou částku, kterou stavební společnost Syner vystavila fiktivní firmě za drobné práce na přestavbě nemocnice.

Práce ale ve skutečnosti provedl podle Jahodové sám Syner a peníze pak putovaly na účet jiné společnosti ve Vídni. Tam je někdo vyzvedl v hotovosti a dopravil zpět do Česka, kde si je měl převzít jednatel společnosti Tender Group Plus Radovan Sitař. Ten také pro firmu Syner nakonec zakázku získal. Právě Sitař je ústřední postavou úplatkářské aféry, ve které bylo v minulých dnech obžalováno celkem 18 lidí.

Před vězením v Česku utíká přes pět a půl tisíce odsouzených, všímá si Mladá fronta Dnes. Pokud by ale policisté všechny uprchlíky dopadli, nebylo by je kam dát. Naše káznice jsou totiž plné do posledního místa. Jak potvrzuje generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula, některá zařízení už teď překračují svou kapacitu o dvacet procent. Služba chce ještě do konce letošního roku otevřít nové prostory ve stávajících věznicích.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme