Výstavba závodu na Mostecku

V Havrani na Mostecku se v minulých dnech konalo první veřejné slyšení mexické firmy Nemak, která chce v nedaleké rozvojové zóně postavit svůj závod na výrobu hliníkových hlav a bloků do automobilových motorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sokolovně se sešli lidé nejen z Havraně, ale i z přilehlých obcí, aby si vyslechli plány Mexičanů a výhody nového závodu. Na místě byla Eva Holá, která zachytila tamní atmosféru.

Většina lidí, která na jednání přicházela s výstavbou nesouhlasila.

Místní občané: Hleďte, já už jsem stará, mně je to fuk, ale ti mladí tady budou žít jednou v tom bordelu.

Myslíte si, že budou znečišťovat životní prostředí?

Místní občané: Já myslím, že jo. Pokud je to hliník, tak jo.

Místní občané: Protože si myslím, že tady zase děláme nějaký podraz, který by asi neměl být z jednoho prostého důvodu. Magnézium v Litvínově, hliník v Havrani, hliník v Ústí, 40 let jsme tady smrad vlastně dýchali a zase se k tomu vrátíme.

Když se firma prostřednictvím svého prezidenta George Rady představila, začali se ozývat přespolní návštěvníci, kteří všechny informace vyvraceli. Přesto byl na konci spokojený, protože se místní mohli seznámit s plány firmy v ČR. Nejdéle do října se musí Mexičané rozhodnout, zda tady zůstanou.

Zástupce mexické firmy: Co se týká první fáze, kde se počítá s produkcí 600 000 kusů výrobků, tak ta investice tvoří 30 milionů amerických dolarů, ale to je pouze první fáze. Konečná částka investice, tam plánujeme, že dosáhneme 50 milionů amerických dolarů. Generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn se obává, že pokud Nemak na Mostecku odmítnou, nebude už šance sem investora dostat.

Martin Jahn: Přímo na Mostecko jsme zatím neměli velký úspěch s investory a pokud by se vlastně prvnímu investorovi, který projeví zájem, nepodařilo se umístit svůj závod, tak by to byl jasný signál, že jaksi zde není vstřícné prostředí, pak by to bylo velmi komplikované sem kohokoliv jiného přivést.

Na setkání byl i náměstek ministra životního prostředí František Škoda.

František Škoda: Jedná se o dosti čistou technologii. Není to v žádném případě, žádná hliníkárna, za kterou to některé extrémní ekologické iniciativy vydávají. Je to velice čistá, moderní technologie, jak jsme viděli na přiložené dokumentaci. V Kanadě to stojí přímo v obytné zóně. Pakliže to splní všechny zákonné předpisy a náležitosti, tak to bude mít naši stoprocentní podporu.

Jan Maňák, který zpracovával rozptylovou studii, porovnal vypočítaný únik emisí z Nemaku s tepelnými elektrárnami v okolí.

Jan Maňák: Co se týče oxidu dusíku, tak Nemak by měl ročně produkovat asi 47 tun, zatímco například elektrárna Prunéřov-1 2 446 tun, Prunéřov-2 11 030 tun, Tušimice-2 9 160 tun proti tomu Nemak 47 tun, když si vezmeme třeba prach, tak tam mají ty elektrárny Prunéřov-1 122 tun za rok, Prunéřov-2 683 tun za rok, Tušimice-2 351 tun za rok a Nemak tady má 18 tun za rok.

Mnozí odcházeli s přesvědčením, že Nemak by byl pro Havraň ohromným přínosem a mohl by jí dát novou tvář.

Místní občané: To víte, že to projde. Musí to projít. To je pokrok a pokrok se nedá zastavit. To přeci by byli sami proti sobě. To nejde.

Místní občané: Ty statkáři, kteří tady mluví proti, tak ty myslí na sebe a ne na budoucnost a na děti. Mojí vrstevníci, s kterými já se bavím, jsou pro.

Rozhodnutí, zda vloží Nemak své peníze na Mostecko nebo nakonec skončí v sousedním Maďarsku je v rukou místních lidí. I starosta Havraně Josef Majerčin, který před několika týdny nevěděl, jak se rozhodnout, je pro výstavbu závodu.

Přepsal: Česká informační agentura

Milan Kopp, Eva Holá, Silvie Havelková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme