Výstavbu D8 mohou komplikovat vlastníci pozemků

Ekologičtí aktivisté mohou zkomplikovat výstavbu dálnice D8. Podle Ředitelství silnic a dálnic totiž skupují pozemky pod budoucí dálnicí, která se má přes České středohoří začít stavět příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavební práce | Foto: Jan Rosenauer

Z čeho jejich podezření vychází Radiožurnálu řekl generální ředitel společnosti Petr Laušman.

"Jako u všech jiných dálnic najímáme různé organizace a naši vlastní pracovníci zajišťují výkupy pozemků, to znamená, že oslovují jednotlivé vlastníky a žádají je o podepsání kupních smluv. Setkali jsme se s případem, kdy nám ti vlastníci říkali, že je oslovili ani ne tak spekulanti, jako spíše lidé, kteří chtějí zabránit výstavbě tohoto úseku dálnice."

Spekulace s pozemky se sice dala čekat, podle Laušmana se jí ale nedalo předejít. Zákon o vykupování pozemků u staveb ve veřejném zájmu, který měl podobným spekulacím zabránit totiž Sněmovna zatím neschválila a spekulanti mohou s těmito pozemky obchodovat dál.

Problémy s pozemky už několik let řeší i na východě Čech - u dostavby dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové. Dobudování důležitého dopravního tahu brání komplikace jen několik málo kilometrů před krajským městem. Pozemky patří Ludmile Havránkové, která za ně od státu nechce peníze, ale výměnu za jiné. Majitelka ale tvrdí, že stát ji za 13 let, co se o problému ví, nic nenabídl. Poslední rok s ní dokonce o tom ani nikdo z příslušných úřadů nejednal. V obavě z vyvlastnění raději půdu prodala za symbolickou cenu několika desítkám ekologických aktivistů.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme