Výstavbu pěší zóny v Žamberku provázejí skandály

V Žamberku se rozhodli, že postaví pěší zónu. Podle místních to sice nebylo nutné, ale proč nevyužít evropské dotace? První výběrové řízení proběhlo v pořádku, vyhrála nejlevnější firma. Chtěla zónu postavit podstatně levněji, než kolik mohlo město získat z dotací EU. Město tento tendr ale zrušilo, prý bylo potřeba změnit část projektu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Žamberku

Radnice v Žamberku | Foto: pampeliska.cz

V nové soutěži už pro jistotu cena nebyla hlavním kritériem. Podle starosty Žamberka Jiřího Dytrta už to nebylo potřeba.

„Z prvního výběrového řízení bylo zřejmé, že se cenově do toho všichni vejdou. Tak nám majetkový odbor řekl, abychom omezili termín dokončení, abychom nepřišli o dotaci, abychom tam měli záruky, abychom tam měli dlouhou dobu splatnosti,“ řekl Jiří Dytrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o problematické stavbě pěší zóny v Žamberku v Dopoledním Radiožurnálu.mp3

Vyhrála by nejlevnější nabídka, kterou ale město vyloučilo, protože by to tato firma prý nestihla postavit. Podle antimonopolního úřadu každopádně toto vyloučení byla chyba a město za to dostalo čtvrtmilionovou pokutu. Nevyhrála ani druhá nejlevnější nabídka.

Naopak, vítězná firma nabídla druhou nejvyšší cenu. Zónu měla firma postavit za 18 milionů korun. Na samotnou stavbu si ale najala jinou firmu – onu vyloučenou, která tak vše nakonec postavila, a to za pouhých 12 milionů.

„Miliony nikam nezmizely, protože co bylo provedeno podle projektové dokumentace a podle harmonogramu, to bylo zkontrolováno a následně vyfakturováno a proplaceno,“ uvedl starosta Žamberka.

Jenže za ceny vítězné firmy Testa, zatímco se ve skutečnosti stavělo za nižší cenu vyřazené firmy Agile.

Nezákonné spojení firem

Jak ale navíc zjistil Radiožurnál, spojení těchto firem bylo nezákonné. Žamberk si totiž vymínil, že uchazeč musí doslova uvést své subdodavatele a mezi těmi nesmí být žádná firma, která se výběrového řízení účastní i samostatně.

V těchto místech vzniká pěší zóna | Foto: Město Žamberk

Firma Testa tak nesplnila podmínky zákona. S novináři její zástupci ale nekomunikují a na radnici to zřejmě nikomu nevadí.

„Pro nás byl jediný partner, a to byla firma, která vyhrála výběrové řízení na základě vypsaných kritérií, a to byla firma Testa. A jestli firma Testa měla jednoho dva nebo tři subdodavatele, to my skutečně neovlivníme,“ dodal Jiří Dytrt.

Podjatost někdejšího místostarosty

Možná největší perlou celé zakázky je pak jednoznačná podjatost tehdejšího místostarosty Ryana Strnada. Ten totiž seděl ve výběrové komisi a zároveň s majitelem vítězné firmy podnikal v jiných firmách, které společně vlastnili. Město ale pochybení odmítá uznat a místo toho si najalo drahou právní kancelář, přiznává starosta Dytrt.

„My jsme zaplatili za právní úkony v roce 2010 nějakých 300 tisíc korun,“ řekl.

Případ teď řeší protikorupční policie, rada regionálního operačního programu Severovýchod, antimonopolní úřad i Transparency International. Starosta ale stále žádný problém na straně města nevidí. Za to, že teď možná kvůli pochybnostem Žamberk přijde o celou evropskou dotaci, by podle něj měl nést odpovědnost ten, kdo na podivné okolnosti upozornil.

Petr Sehnoutka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme