Výstavbu senior parků podporuje stát zvýhodněnými úvěry

Senior parky zažívají boom, zejména v okolí velkých měst vyrůstají soukromé rezidence pro seniory. Privátní bydlení hledá v posledních letech stále více starších lidí. V menších domcích nebo bezbariérových bytech nacházejí staří lidé více klidu a soukromí než ve velkých domovech důchodců. Výstavbu tohoto bydlení podporuje i stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto)

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Firmy se proto do výstavby takového bydlení pouštějí stále častěji a stát jejich byznys podporuje. V obecních domovech důchodců totiž není dostatek míst.

„Je všeobecně známo, že stávající prostory domovů důchodců nestačí poptávce. Stát ale nepodporuje jen výstavbu zařízení v režii soukromých firem, podporuje ji komukoli, kdo požádá – krajům, obcím či neziskovým organizacím,“ vysvětluje ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jiří Kaliba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jiří Kaliba

Pokud podnikatel či instituce požádají fond o podporu, může získat výhodný úvěr. „Jedná se o dlouhodobý zvýhodněný úvěr, který může být až na 30 let, se zvýhodněnou úrokovou mírou po celou dobu splácení úvěru,“ říká Kaliba a pokračuje:

„A tento úvěr bývá poskytnut pro dvě kategorie. Jednou je skupina takzvaně vymezených osob, tam patří senioři nad 65 let. A pak je skupina ostatních, zjednodušeně řečeno normálních nájemníků. Úroková sazba začíná u vymezených osob už na dvou procentech.“

Podle počtu nových rezidenčních senior parků to vypadá, že firmy už se více zaměřují na bydlení pro důchodce. „Zájem o náš program je. Otevřeli jsme ho v srpnu loňského roku, od té doby jsme dostali 15 žádostí na objem úvěru přesahující 600 milionů korun. Znamenalo by to výstavbu 592 bytů,“ vypočítává Kaliba.

Fond přitom stanovuje podmínky, jak by bydlení pro seniory mělo vypadat. „Jsou dány realizací, návratností a uskutečnitelností takového projektu. To posuzují nejen naši odborníci, ale i nezávislý externí orgán, v našem případě je to České vysoké učení technické v Praze. A na závěr tu žádost posuzuje investiční komise složená rovněž z externích odborníků.

Stále více důchodců využívá služeb senior parků. Je v nich více soukromí

Číst článek

Co se týká technických parametrů, novelou nařízení vlády 284 z roku 2001, které je základním právním nástrojem pro realizaci tohoto programu, byla snížena původní plocha z 35 metrů čtverečních na plochu nižší, takže umožňuje i výstavbu menších bytů. Jinak jsou to standardní podmínky, které musíte splnit, abyste dostali stavební povolení,“ popisuje Jiří Kaliba.

Podle něj se zatím nestalo, že by poskytnuté prostředky nebyly využity tak, jak měly být. „Máme vypracovaný systém kontroly, která zajišťuje, že peníze jsou vynakládány skutečně jen na ten účel, na jaký byly schváleny,“ tvrdí Kaliba a uzavírá:

„Páka je jednoduchá. Každý úvěr máme dostatečně zaručený, a v případě, že by se potenciální žadatel odchýlil od sjednaných podmínek, tak mu ho zneplatníme. A stejně jako banky jsme schopni zajištěním úvěru dostat své prostředky zpět.“

Petra Benešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme