Vystavené korunovační klenoty si nenechalo ujít přes 30 tisíc lidí

Korunovační klenoty si od začátku desetidenní výstavy prohlédlo na 30 tisíc lidí. Během dneška dorazily více než tři tisíce návštěvníků. Dveře Vladislavského sálu Pražského hradu se veřejnosti uzavřely v 18 hodin. Zítra budou symboly české státnosti uloženy zpět do katedrály svatého Víta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I poslední den výstavy klenotů čekaly u Hradu stovky lidí | Foto: Filip Jandourek

Lidé letos na korunovační klenoty čekali jednu až tři hodiny.

Posledním návštěvníkem byl 88letý Lubomír Radník. Poprvé si korunovační klenoty prohlédl před 50 lety, ani dnes ovšem neskrýval nadšení.

Na výstavu se dostal vlastně náhodou. Na Pražský hrad dorazil po půl páté, brána už ale byla zavřená. Podařilo se mu nicméně přemluvit pořadatele a ti ho ještě ke klenotům pustili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Klára Bílá zastihla posledního návštěvníka výstavy

„Říkal jsem si, když je to do šesti hodin, tak už tam teď nebude tolik lidí, tak se tam pohodlně dostanu. Jenomže jsem se zmýlil. Tak mě to naštvalo a říkal jsem si – nenechám se, zkusím to ukecat,“ vysvětlil.

Před vitrínu se symboly české státnosti dorazil pan Radník zhruba o půl šesté a stal se tak na příštích několik let posledním člověkem z řad běžné veřejnosti, který korunovační klenoty spatřil.

V noci klenoty prohlédnou restaurátoři. „Klenoty jsou vystaveny v takových podmínkách, aby nedoznaly žádné újmy. Je sledována teplota, je sledována vlhkost. Takže určitě těch deset dní klenotům nijak neublížilo,“ dodal František Kadlec ze Správy Pražského hradu.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme