Na zimním stadionu v pražských Holešovicích unikal oxid uhelnatý, 11 lidí skončilo v nemocnici

Na šestnáct lidí se v neděli pozdě večer nadýchalo jedovatého oxidu uhelnatého na zimním stadionu v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích. Byli při vědomí, 11 z nich záchranáři převezli do nemocnic. Látka zřejmě unikla z rolby, která slouží k úpravě ledové plochy.

Praha (Aktualizováno: 8:43 7. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští hasiči zasahovali v noci z neděle na pondělí na Výstavišti v Holešovicích | Zdroj: HZS hlavního města Prahy

„Celkem pražským záchranářům prošlo rukama 16 osob, které na místě vyšetřili a proměřili. Z místa bylo odváženo 10 lidí do pražských nemocnic,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

„Další čtyři lidé podepsali negativní reverz, a byli tedy ponecháni na místě. Nicméně poté další dvě osoby z domova volaly pražskou záchrannou službu s tím, že se ještě jeden další muž odvážel do nemocnice,“ doplnila.

Záchranáři pacienty odvezli do Nemocnice Na Františku, Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích a Nemocnice Na Bulovce.

Záchranáři na místo vyslali čtyři posádky, inspektora i speciální vůz Atego. Kvůli počtu ošetřovaných lidí také aktivovali traumatologický plán, aby byly nemocnice připravené na příjem případného většího počtu pacientů.

Hasiči pak museli prostory v takzvané malé sportovní hale odvětrat, prověřili také ostatní místnosti a zjišťovali zdroj úniku plynu, řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Na stadionu měli tou dobou trénink amatérští hokejisté. „Lidé si sami stěžovali, že je jim špatně,“ uvedl Kavka.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka látka zřejmě unikla z jedné rolby, která slouží k úpravě ledu. Přesnou příčinu policie vyšetřuje.

„Samozřejmě se budeme zajímat i o dokumentaci od rolby, abychom zjistili, zdali bylo všechno v pořádku, či nikoli. Nejdříve to musíme vyšetřit, zjistit veškeré okolnosti, ale umím si představit, že se mohlo jednat o technickou závadu, kterou člověk nedokáže ovlivnit. Ale nemůžeme vyloučit, že někdo mohl něco zanedbat. Ale jak říkám, to by bylo velmi předčasné,“ popsal pro Radiožurnál Daněk.

Zimní stadion na holešovickém Výstavišti je využíván pro sportovní i kulturní akce. V zimní sezoně nabízí možnost veřejného bruslení, tréninků ledního hokeje nebo krasobruslení.

O oxidu uhelnatém

Oxid uhelnatý je bezbarvý a bez zápachu. Je vysoce jedovatý, vzniká při nedokonalém spalováním dřeva, plynu, benzinu, uhlí či dalších látek.

Otrava nastává po vdechnutí většího množství této látky. Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic.

Kristýna Křupková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme