Jihozápad Čech v pátek zasáhnou silné bouřky. Podle meteorologů by to mohlo být naposledy v sezoně

Jihozápadní polovinu Čech v pátek odpoledne a večer ojediněle zasáhnou silné bouřky, doprovázené silným větrem a přívalovým deštěm. Úhrny srážek při něm budou kolem 35 milimetrů, informoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upozornění před bouřkami platí konkrétně pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský kraj a Ústecký kraj pro pátek od 14.00 do 22.00.

Bilancování letního počasí: teplejší než minulý rok, srážkově nad dlouhodobým normálem

Číst článek

Podle meteorologů v těchto oblastech při bouřkách hrozí rozvodnění malých toků a zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepy. Vítr může lámat větve stromů.

Podle meteorologů jde „o jednu z posledních (ne-li úplně poslední) výstrahy letošní ‚bouřkové‘ sezony“. Bouřky se budou tvořit hlavně v horských a podhorských oblastech – zejména na Šumavě, v Pošumaví a Krušných horách.

„Co se týče modelových výstupů, bylo vydání výstrahy do jisté míry ‚na hraně‘. Otazník visí zejména nad množstvím vlhkosti v přízemní vrstvě, která má klíčovou roli v případném množství srážek. Nejistá je také míra iniciace – spouštěcím mechanismem pro vznik bouřek totiž nebude v tomto případě např. studená fronta. Proto by se měly bouřky tvořit odpoledne zejména na horách,“ vysvětlili meteorologové.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme