Výstraha meteorologů před povodněmi potrvá zřejmě až do čtvrtka

Hrozba povodní potrvá zřejmě až do čtvrtka, vyplývá to z výsledků jednání pracovního štábu Ústřední povodňové komise. Přehrady v postižených krajích upouštějí zvýšené množství vody, aby mohly nadměrný přítok zadržet. Pracovní štáb, který připravil souhrnné podklady pro pondělní zasedání Ústřední povodňové komise, zatím nedoporučuje, aby vláda vyhlašovala stav nouze v celorepublikovém měřítku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zvýšená hladina v Písku

zvýšená hladina v Písku | Zdroj: ČTK

Šéfka pracovního štábu Veronika Jáglová připomněla, že celorepublikové opatření není nutné, protože zatím je vše zvládáno krizovými štáby dotčených krajů.

V pořádku jsou také všechna velká vodní díla, která zvládnout pojmout větší množství vody. Drobná poškození zaznamenali vodohospodáři na několika menších nádržích na Moravě.

Vicepremiér Barták: Vláda je připravena zvýšit deficit rozpočtu kvůli povodním

Jestli to bude nutné, vláda je připravena navýšit schodek státního rozpočtu a oblastem postiženým povodní přidat peníze na obnovu. Nejdříve ale začala jednat o jiných možnostech, jak peníze pro tyto oblasti dodat. Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták v České televizi také připomněl, že vláda svým usnesením uvolnila doposud na pomoc obětem záplav 99 milionů korun.

V oddíle rozpočtu vyčleněném pro krizové stavy zbývá podle vicepremiéra 54 milionů. Další prostředky jsou prý uloženy v jednotlivých kapitolách rozpočtu. "Pak existují další možnosti. Je to restrukturalizace prostředků, restrukturalizace výdajů. A pochopitelně existují i metody jako je emise státního dluhopisu, jako možnost úvěrování u Evropské investiční banky," uvedl Barták.

Především v okolí Blanice museli evakuovat 400 lidí

Stav nebezpečí platí na jihu Čech až do půlnoci 5. července pro obce s rozšířenou působností Písek, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Kvůli povodním ho v neděli dopoledne vyhlásil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Na Blanici stále platí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňovém aktivity, a zatímco na horním toku voda mírně klesá, níže po proudu se hladina zvedá. Povodňovou vlnu čekali v Protivíně, kde kulminovala v podvečer. Z ohrožených oblastí tam evakuovali na 130 lidí.

Třináct přímo ohrožených domů a jejich obyvatel hlásí Bavorov na Strakonicku. Místním dělá starosti voda ze Zlatého potoka a zejména z řeky Blanice, která tam přitéká z Husinecké přehrady. Podle starosty Jana Michalce dopoledne v Bavorově evakuovali do místní školy několik lidí: "Máme 15 evakuovaných a ubytovaných lidí. Sedm lidí ubytování nechtělo, asi jsou u svých známých. Celkem máme přibližně 24 evakuovaných."

Ve Strunkovicích nad Blanicí evakuovali 30 lidí od řeky do sálu kulturního domu. Když už si hasiči mysleli, že ohrožené a postupně zaplavované domy jsou vyklizené, v jednom z nich se rozsvítilo. Zůstali v něm čtyři lidé. Hasiči vynášeli oknem do bezpečí tří lidi a asi roční dítě. Místostarosta Strunkovic nad Blanicí Rudolf Toušek nevěřícně kroutil hlavou: "Dvakrát zněla siréna a ještě dlouho předtím hasiči bouchali na okna a snažili se do bytů dostat. Prostě oni nereagovali."

Přehrada Lipno v těchto zvedla odtok, jak Českému rozhlasu potvrdili na dispečinku, z Lipna teče 80 metrů krychlových vody za sekundu. Takzvaný neškodný odtok, kdy vypouštěná voda ještě nepáchá škody, je 90 metrů krychlových za sekundu.

Kvůli velké vodě bylo na Strakonicku a Prachaticku evakuováno na 400 lidí. Hejtman Zimola nejen v této souvislosti chválí hasiče, policisty i záchranáře a dodal, že kraj se zatím obejde bez pomoci armády: "Složky integrovaného záchranného systému zatím pracují naprosto perfektně. Jsem v kontaktu s premiérem a ministrem vnitra, s oběma jsem hovořil a sdělil jsem jim důvody vyhlášení stavu nebezpečí. Dohodli jsme se, že kdyby byla potřeba, tak se okamžitě spojíme. Armádu v tento moment nezbytně nutně nepotřebujeme, situace stále není v pořádku a není tak definitivní. Alespoň do doby, než voda opadne a přistoupíme k úklidovým pracím."

Praha staví hrazení

V Praze se v neděli odpoledne začalo stavět protipovodňové hrazení. Rozhodla o tom povodňová komise hlavního města kvůli stoupajícímu průtoku vody ve Vltavě. V Praze 1 v Divadelní ulici je mobilní hrazení a u hotelu Four Seasons jsou uzavřena protipovodňová vrata. Od pátku pak chrání ocelová vrata Čertovku. V podvečer se zastavila plavba lodí na Vltavě i v Praze a lodě se odsouvají do ochranných přístavů.

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka tak Praha postupuje podle svého povodňového plánu. V pondělí by hlavním městem podle vodohospodářů mělo dopoledne protékat zhruba 800 metrů krychlových za vteřinu, což je stále první povodňový stupeň. Situace podle Blažka není nijak extrémně kritická, opatření jsou preventivní.

Na Novojičínsku už z rozhodnutí statika padlo k zemi sedm rodinných domů, které poničily záplavy. Těžká technika zbourala nejvíc nemovitostí v Jeseníku nad Odrou, kde také povodeň napáchala největší škody. Další desítky demolic se posuzují.

Milan Kopp, Ivan Mls, Václav Malina, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme