Vystřídá Němce v čele unionistů Karásek?

Nejmenší vládní strana - Unie svobody - si zvolí své nové vedení. To současné v čele s předsedou Pavlem Němcem dalo své funkce na dnešním Republikovém shromáždění k dispozici, i když mělo mandát až do příštího roku. Vedla je k tomu nespokojenost části členské základny se současným politickým stylem strany. Kandidaturu na předsednický post ohlásil místopředseda US-DEU a poslanec Svatopluk Karásek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec | Foto: US-DEU

Pozici lídra strany, jejíž volební preference se dlouhodobě pohybují kolem jednoho procenta, chce obhajovat i ministr spravedlnosti Pavel Němec. Ten Radiožurnálu řekl, co ho vedlo k tomu, že podpořil návrh, aby nynější sjezd byl volební.

"My jsme se včera sešli v předsednictvu a vzhledem k tomu, že část členů Unie svobody požaduje volební shromáždění, považujeme to za plané diskuse, které by mělo ukončit toto Republikové shromáždění a posunout Unii svobody vpřed. Jsme připraveni své mandáty obhajovat na tom, že se rozhodně Unie svobody nemá za co stydět. Unie svobody stála za tím, aby se u nás snížily daně občanům, zabránila tomu, aby byl zrušen lustrační zákon, zabránila tomu, aby lidé měli plošná majetková přiznání," říká Němec.

Cestou k úspěchu v příštích volbách do Poslanecké sněmovny je podle Pavla Němce spolupráce s dalšími malými liberálními stranami. Tato cesta ale podle něj musí být pragmatická a nemůže se vznášet na úrovni etických teorií.

Bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou Němec na sjezdu obvinil z šikanování politiků US-DEU včetně jeho samého. Také kvůli tomu má prý strana mizivou podporu veřejnosti.

Němcovým stranickým kritikům se nelíbí právě jeho pragmatické pojetí politiky a snaha udržet Unii svobody za každou cenu ve vládě. V čele strany by si přáli vidět dosavadního místopředsedu a poslance Svatopluka Karáska.

Ten rovněž Němcovi vyčítá, že strana pod jeho vedením opustila etický rozměr politiky a zaměřila se pouze na pragmatické dohody. Podle něj by se ale měla zmobilizovat a dokázat, že je tím, kdo obhájí zájmy liberálních voličů.

"Já si myslím, že není čas zavelet k ústupu, ale naopak je čas pokusit se ještě změnit tento osud, a ne jenom pasivně čekat, jak to dopadne. Jak říkám svým stranickým kolegům - jít do toho."

Vedle rozhodování o tom, kdo stranu povede do sněmovních voleb v příštím roce, čeká delegáty Republikového shromáždění také diskuse o programu.

Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme