Výstup na komín elektrárny skončil smrtí

Záliba v lezení po výškách se včera stala osudnou šedesátiletému muži. Při skupinovém výstupu na komín chvaletické elektrárny spadl a na místě zemřel. Akci organizoval Spolek českých komínářů, který sdružuje nadšence zdolávající různé komíny a věže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín teplárny

Komín teplárny | Zdroj: AFP

Výstupu na 300 metrů vysoký elektrárenský komín se účastnilo se asi 48 členů spolku. Podle předsedy pořádajícího sdružení Martina Vyštejna muž přepadl přes zábradlí nejnižšího, zhruba 25 metrů vysokého ochozu. "Vypadalo to, že se mu udělalo nevolno. Zábradlí bylo vysoké metr dvacet, to je jako když stojíte na balkóně," popsal nehodu Vyštějn.

Muž, který doplatil na svou vášeň pro výšky, pocházel z Kolínska. Vyštejn uvedl, že byl zkušeným lezcem s dobrou kondicí. "Vyprávěl nám třeba, jak byl na Javořici, tam je televizní vysílač 175 metrů vysoký, a podobně, takže to vypadalo, že se mu nic podobného nemůže stát."

Vedení elektrárny bylo o akci informováno. Samotné lezení včetně instruktáže a podpisu prohlášení, že každý z účastníků podniká výstup na vlastní nebezpečí, si podle něj zajišťovali členové svazu sami. Dokumenty má nyní k dispozici policie, případem se zabývá také inspektorát bezpečnosti práce.

Svaz českých komínářů založil v roce 1981 Vyštejn spolu s Vladimírem Randýskem, když zdolali komín pražské michelské teplárny. O deset let později svaz zaregistrovali na ministerstvu vnitra. V současné době má svaz přes 200 členů, jejich věk se pohybuje mezi 15 a více než 60 lety. Na kontě mají na 400 zlezených komínů v ČR i v zahraničí.

Ne všechny výstupy však bývají povolené. Na řadu komínů se lezci vydávají ilegálně v noci, občas zaplatí pokutu. Až do úterního odpoledne se podle dostupných informací všechny výstupy obešly bez vážných zranění.

Martin Hromádka, Marcela Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme