Vytrvalé sněžení ztížilo dopravu v celé republice

Cesty zasypané sněhem, mnohde průjezdné jen krokem a s řetězy, množství dopravních nehod. Takový obrázek platil ve středu víceméně pro celou republiku. Sněžit má ještě i ve čtvrtek, řidiči tak musejí nadále počítat se sníženou viditelností a kluzkými vozovkami. Zimní výbava je nezbytností a jízda do hor bez řetězů riskem. Jedna z nejvážnějších nehod se stala opět na dálnici D1. Dopravu tam u Měřína na Žďársku několik hodin komplikovala srážka kamionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Zdroj: ČTK

Na vině byla rychlá jízda zahraničního řidiče, který při předjíždění u Měřína dostal na rozbředlém sněhu smyk. Návěs naložený novými tahači se při jízdě z kopce na kluzké vozovce rozkmital, zavadil o předjížděný kamion a málem přeskočil středová svodidla a skončil částečně v protisměru.

Na místě pak havarovaly celkem čtyři kamiony. Důsledkem byla na tři hodiny zcela zablokovaná dálnice, plný provoz byl obnoven ještě po dalších dvou hodinách, až po poledni.

K další nehodě kamionu došlo před 11. hodinou na 165. kilometru dálnice D1 - také jeho řidič skončil ve svodidlech. Nehod, u kterých během dne zasahovali hasiči na Vysočině, bylo na dvě desítky.

Také v jižních Čechách od rána hustě sněží. Silničáři hlavní tahy nepřetržitě projíždějí s pluhy a solí. Na Prachaticku připadlo za dopoledne kolem deseti centimetrů sněhu, podobné to bylo i v ostatních okresech. Sněhová kaše ležela i na devítikilometrovém úseku dálnice D3 u Tábora.

Podle meteorologů má silně sněžit i v dalších hodinách. Rozbředlý nebo uježděný sníh leží i na vozovkách v nižších polohách kraje. Větší problémy se dnes vyhýbaly jindy velmi frekventovaným místům Prachaticka, jako je hraniční přechod Strážný a úsek z Volar do Horní Plané.

Dispečer českokrumlovských silničářů k tradičně problematickému úseku silnice z Horní Plané do Perneku řekl: "Pro osobní dopravu je to sjízdné, ale kamiony ať tam radši vůbec nejezdí - i se sněhovými řetězy to tam bude určitě problémové."

U Kunžaku na Jindřichohradecku uvízl dopoledne kamion a na několik hodin zablokoval jeden jízdní pruh. Další kamion zůstal stát na tahu ze Strakonic do Plzně mezi Katovicemi a Střelskými Hošticemi. Přímo ve Strakonicích pak museli hasiči vyprostit tahač, který uvízl v kopci do Podsrpu.

U Litohlav na Plzeňsku zapadl večer do sněhu autobus s německými turisty. Hasiči na místo poslali náhradní autobus, který všech 54 cestujících převezl do nedalekého hotelu, kam původně směřovali. Uvízlý vůz pak musí vyprostit vyprošťovací a odtahová služba.

Kvůli až 70centimetrovým sněhovým jazykům byly nesjízdné silnice nedaleko Říček a Bartošovic v Orlických horách. Vpodvečer tam uvízlo několik aut. Sníh pokryl také hlavní tahy v Praze. V některých úsecích přestaly odpoledne jezdit tři autobusové linky.

Problémy hlásí i železnice. Po výpadku na trakčním vedení mezi Prahou a Pardubicemi většina rychlíků z Prahy do Brna jezdila přes Havlíčkův Brod.

Vážné problémy způsobil sníh také na mnoha evropských silnicích. O kalamitě hovoří ve Francii. V noci na středu uvízlo na mnoho hodin několik tisíc motoristů na východě země. Podle tamních orgánů na dálnici mezi Nancy a Toul uvízlo až 10.000 lidí. Hasiči jim poskytovali teplé nápoje nebo nouzové ubytování. Sníh vyvolal dopravní chaos i v severní Itálii, Rakousku, Chorvatsku i ve Skandinávii.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Marika Táborská, Petr Večeřa, Kateřina Koželuhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme