Diskuse proběhla bez ohledu na dopisy, reaguje Blatný. Babiš mu psal kvůli léku bamlanivimab

Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný se na twitteru ohradil vůči dopisu, který mu adresoval premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V dopise mu vytýkal přísné podmínky pro podání experimentálního léku na nemoc covid-19 bamlanivimab.

Praha (Aktualizováno: 13:53 3. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér už opakovaně poslal ministru zdravotnictví další dopisy, ve kterých kritizoval podmínky použití některých léčiv. | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuse o indikaci protilátkových léků,“ píše se v twitterovém vyjádření ministra zdravotnictví.

Používání léků na nemoc covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví lékařské téma, nikoliv politické. 

Jan Blatný: Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání.

11:01 – 03. 04. 2021

16 388

„Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuse jsme upravili kritéria k jejich podání,“ napsal Blatný.

Doporučení k podání léku vydala Mezioborová skupina při epidemické situaci (MeSES), která vznikla při ministerstvu zdravotnictví.

Její stanovisko se zabývá použitím takzvaných monoklonálních protilátek, mezi které patří právě lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly, případně lék REGN-CoV2 od firmy Regeneron.

Zpráva skupiny ale není zavazující. Zásadní rozhodnutí, zda léčivé látky použít, nebo ne, je na ošetřujícím lékaři, vyplývá z dokumentu. 

Babiš poslal Blatnému další vytýkací dopis. Nelíbí se mu přísné podmínky pro podání bamlanivimabu

Číst článek

Nemocnice mohou léky aplikovat pouze pacientům s vybranými druhy diagnóz. Odborníci z MeSES podle serveru Novinky.cz doporučili ve čtvrtek zmírnění kritérií pro podávání těchto látek.

Premiér Babiš v dopise, o kterém v pátek informoval Deník N, Blatného vyzýval ke stručné a jasné odpovědi „hodné ministra zdravotnictví a lékaře“. „Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i vy z funkce ministra zdravotnictví?“ napsal premiér v dopise z 29. března.

Nešlo o první dopis, který z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví přišel. I v těch předchozích Babiš kritizoval podmínky podávání některých léčiv.

Barbora Navrátilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme