‚Přínosné nejen při epidemiích.‘ KDU-ČSL chce uzákonit možnost vzdělávát školáky na dálku

Vzdělávání žáků na dálku by mělo ze zákona možné i pro základní vzdělání. Ve školské novele to navrhli poslanci opoziční KDU-ČSL. Předloha reaguje na zavření škol při epidemii nového koronaviru. Skutečnost, že zákon distanční výuku v základních školách neumožňuje, přináší podle předkladatelů problémy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě u počítače (ilustrační foto)

Předloha reaguje na zavření škol při epidemii nového koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Miika Silfverberg | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

Výuka na dálku nebyla zajištěna s ohledem na dostupnost počítačového vybavení pro všechny žáky ve stejné míře a není jasné, zda ji lze zahrnout do hodnocení pro vysvědčení, napsali autoři v důvodové zprávě. Chtějí proto také, aby ministerstvo školství muselo vydat pro jednotlivé formy vzdělávání pravidla.

Stejně jako na středních a vyšších odborných školkách by měla být podle návrhu i na školách základních možná vedle dálkové i kombinovaná výuka, tedy střídání denní například právě s dálkovou.

Česko se učí online. ‚Na plošnou digitalizaci výuky je potřeba mnohem víc času,‘ říká zakladatel startupu

Číst článek

Změny by byly podle předkladatelů přínosné i v jiných situacích než jen při epidemiích, například při nemoci žáka, jeho pobytu v zahraničí nebo v případě dětí rodin, které provozují pouťové atrakce či cirkusy.

„Změna legislativy by zároveň umožnila nastartovat masivnější finanční investice do digitalizace vzdělávání,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Jde podle nich o vybavení škol, učitelů i žáků počítačovou technikou a o podporu tvorby digitálního obsahu.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Není však jasné, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme