Vyvlastnění nemovitosti ve veřejném zájmu se může zrychlit

Stavba objektů, které budou ve veřejném zájmu, by se mohla zrychlit. Ministři posoudí návrh zákona, který by umožnil nemovitost v takovém případě vyvlastnit. Novela má hlavně zabránit spekulacím, kdy majitelé pozemků někdy požadují po státu přemrštěnou náhradu. Novela má přinést rychlejší dokončení staveb i finanční úsporu státní pokladně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice D8 - most Dobkovičky

Stavba dálnice D8 - most Dobkovičky | Foto: IDMZ

„O vyvlastnění může rozhodnout pouze stavební úřad. Vyvlastnit nemovitost lze skutečně pouze ve veřejném zájmu. Veřejný zájem musí být v územním plánu. Pokusu o vyvlastnění musí předcházet účinná forma snahy o dohodu s vyvlastňovaným. Zneužít toho institutu tedy skutečně nelze,“ říká Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele o vyvlastňování nemovitostí mluvil na Radiožurnálu náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous

Změní se i cena, kterou investor majiteli nemovitosti nabídne. Teď stát vykupuje pozemky za cenu po vydání územního rozhodnutí, podle Kalouse se nově výše finanční náhrady za vyvlastnění bude určovat podle ceny ještě před vydáním územního rozhodnutí:

„Vyvlastnění ve smyslu zákona o vyvlastnění je dnes řešením extrémní situace, kdy vlastník nemovitosti není ochoten přistoupit na dohodu s investorem, kterým může být stát, kraj nebo obec. Není vůbec ochoten připustit, že by pozemek nebo nemovitost měla sloužit proto, aby po ní vedla komunikace, infrastruktura, vodohospodářská kanalizace nebo elektrické vedení.“

Podle Kalouse se dneska cena za pole pohybuje kolem 16 korun za metr čtvereční a pravděpodobně trochu poroste, ale rozhodně není 460 korun:

„Stát nemá na to platit 460 korun místo 16. Já si myslím, že férové je, nabídnout vlastníkovi pozemku cenu, je-li to pole za cenu pole, zahrada za cenu zahrady, je-li to stavební parcela, tak za cenu stavební parcely. Pokud mu stát, kraj nebo obce nabídne stoprocentní bonus, tak tomu rozumím a tam někde vidím prostor pro dohodu.“

Oddělené procesy

Novela je předkládána společně s novelou o urychlení výstavby na pozemních komunikacích, kterou zpracovalo ministerstvo dopravy. Ministerstvo je v zájmu dosažení dohody připraveno a ochotno nabídnout vlastníkovi až stoprocentní bonus ceny daného pozemku či nemovitosti.

„Druhá změna, kterou navrhujeme a kterou považujeme za potřebnou, je rozdělení procesu na dvě části. Na samotný proces vyvlastnění a samotný proces stanovení výše náhrady. Pokud se vyvlastňovaný odvolá do rozhodnutí o výši náhrady, tedy nesouhlasí s cenou, pak je vyvlastnění platné, nenastává odkladný účinek a stavba se může realizovat. Pak se bude vyvlastňovaný spořit o samotnou náhradu. Pokud se ovšem bude spořit o samotnou podstatu vyvlastnění, bude například namítat, že stavba není ve veřejném zájmu, nastává odkladný účinek a stavět se nemůže,“ dodává Kalous.

Proti vyvlastnění se bude moci majitel pozemku bránit soudně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předkládané novele mluvili na Rádiu Česko Milan Chovanec, stínový ministr dopravy za ČSSDn a náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous

„Osobně si myslím, že tento zákon je cesta správným směrem. S institutem vyvlastnění se samozřejmě musí šetřit, ale v době, kdy nám někteří vlastníci pozemků blokují stavby více než 10 let, nějaký účinný nástroj se najít musí,“ uvádí Milan Chovanec, stínový ministr dopravy za ČSSD.

„Na stínové vládě budu kolegy žádat o podporu této novely. Pokud tam nedojde k nějakým dalším parametrickým změnám. Mělo by to znamenat zamezení spekulace s pozemky. |když se podíváte na ceny silničních staveb v České republice, tak pouze 60 procent částky jde na vlastní stavbu a 40 procent jsou doprovodné náklady. Z těchto doprovodných nákladů jde až 30 procent na výkup pozemků. To je v Evropě naprosto nevídané,“ dodává Chovanec.

Václava Marešová, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme