Vyvlastnění pozemků pro ruzyňskou dráhu se nelíbí senátorům

Vyvlastnění pozemků pro stavbu nové vzletové a přistávací dráhy na pražské Ruzyni zřejmě narazí v Senátu. Hospodářský výbor totiž na dnes začínající schůzi doporučí jeho zamítnutí. Zastánci speciálního zákona o vyvlastnění pozemků na Ruzyni ale argumentují tím, že stavba bude za současné právní úpravy zbytečně zdlouhavá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připravovaná paralelní dráha letiště Praha - Ruzyně | Foto: Letiště Praha

Podle Františka Kopeckého z ODS je navrhovaná úprava protiústavní, protože jde o zákon takříkajíc na jedno použití: "Prostě je na jeden právní akt a vymyká se základním principům tvorby práva. Samozřejmě jsme měli na mysli nezbytnost a neodkladnost výstavby této dráhy a myslím si, že by bychom standardní cestou měli tuto dráhu co nejdříve vybudovat."

Zastánci speciálního zákona o vyvlastnění pozemků na Ruzyni argumentují tím, že stavba bude za současné právní úpravy zbytečně zdlouhavá. Jeden z autorů předlohy Jaromír Schling z ČSSD k výtce o jednorázovosti zákona dodává, že podobných speciálně sepsaných zákonů pro konkrétní příležitost navíc už teď platí v Česku celá řada: "Já jsem přesvědčen, že celá řada právních aktů nemá úplně obecnou platnost."

Proti zákonu umožňujícímu vyvlastnění pozemků pro výstavbu nové dráhy na ruzyňském letišti hlasovala ve Sněmovně ODS a část ČSSD a US-DEU. Poslanec ODS Vladimír Doležal už tehdy namítal, že s věcným záměrem zákona souhlasí a mohl by ho i podpořit - předloha je ale podle něj v rozporu s Ústavou: "Tam je ten problém, že Ústavní soud rozhodl, že zákony by se měly týkat věcí obecných a věci konkrétní by měla dělat exekutiva, to znamená rozhodovat by měla vláda či příslušné úřady, nikoli parlament zákonem. Ten problém je spíše právní, než věcný. Většina rozhodla tak, jak rozhodla, takže se to musí než respektovat." Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu paralelní dráhy v Ruzyni patří finanční skupině Penta Investments. Ta s touto právní normou nesouhlasí, považuje ji za protiústavní a nevylučuje proto, že se obrátí na Ústavní soud.

Milan Kopp, Vít Dvořák, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme