Vyvlastnění při výstavbě dopravní a technické infrastruktury bude veřejným zájmem

Výstavba dopravní a technické infrastruktury bude veřejným zájmem. Při získávání pozemků tedy bude možné použít vyvlastnění. Umožňuje to zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Ten teď dostane senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schéma mimoúrovňové křižovatky u Opatovic | Foto: dalnice.ic.cz

Zákon měl původně pouze urychlit výstavbu rychlostní komunikace R35. Její název ale nakonec nahradil obecný termín zahrnující veškerou dopravní a technickou infrastrukturu.

Silnice R35 má spojit Liberec přes území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Spory se vedou o úsek, který prochází kolem chráněné krajinné oblasti Český ráj, a tak o to, kudy protne Pardubický kraj.

Podle poslankyně ODS Zdeňky Horníkové bylo hlavním cílem zejména urychlit stavbu silnice R35.

"Tento zákon říká jednu věc - chceme dostavět silnici, chceme ulevit dálnici D1, protože postavíme souběžně silnici, která jednoznačně dálnici D1 uleví. To, co nám nejvíce vadí, je dlouhé projednávání celé záležitosti. A tato norma zkracuje lhůty na polovinu tak, aby silnice skutečně spatřila světlo světa," vysvětlila Horníková.

Bývalý šéf zelených Martin Bursík proti zákonu ve sněmovně ostře vystoupil. Řekl, že schválení takového návrhu považuje za populismus.

"Ten způsob, kterým vlastně chtějí tento z jejich pohledu veřejný zájem prosadit, popírá stabilitu právního řádu, právní jistoty, ruší platnost ekologických zákonů i evropských směrnic na vymezeném území a je naprosto v rozporu s ústavou. Tohle je takový předvolební úlet poslanců a v tomto smyslu si myslím, že se sněmovna skutečně zbláznila," prohlásil rozhořčeně Bursík.

Bursík také pohrozil, že sporným zákonem by se mohl zabývat Ústavní soud.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme