Vyvlastňovací paragrafy možná zmizí z horního zákona. Rozhodnou poslanci

Lidé žijící na území ohrožené těžbou čekají na dnešní rozhodnutí sněmovny. Poslanci budou hlasovat o tom, zda z horního zákona vyškrtnou vyvlastňovací paragrafy. Novelu už sněmovna jednou schválila. Předlohu jí ale vrátil prezident Václav Klaus. Podle něj nahrává spekulantům a připravuje vládu o důležitý nástroj energetické politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic.

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic. | Foto: Tomáš Adamec

K novele má výhrady i opoziční ČSSD. Podle ní umožňuje vlastníkům i jen malých pozemků a spekulantům kdykoliv zrušit těžbu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS takové riziko připouští.

„To je bezesporu riziko, které ale je v tomto momentě. A stát si musí zachovat určitou možnost vyvlastňování. Ale ne vyvlastnění pro soukromé společnosti, nýbrž vyvlastnění pro těžbu, pokud se pro to stát rozhodne, musí být nástrojem stejně, jako je tomu u stavby dálnic. Ale ti lidé musí mít jistotu, že to není pro nějakou soukromou společnost,“ říká Kuba.

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt tvrdí, že tamní obyvatelé by uvítali, kdyby vyvlastňovací paragrafy ze zákona zmizely.

„V našem městě je celá řada lidí, kteří mají velice špatné zkušenosti. Buď přímo osobní, nebo zkušenost někoho ze svých blízkých s vystěhováním z udaných měst a vesnice. A o tom, že se to v této oblasti týká téměř všech lidí, svědčí to, že kvůli povrchové těžbě se tady v posledních 50 letech zbouralo více než 110 měst a vesnic,“ vysvětluje Buřt.

Zrušení vyvlastňovacích paragrafů dlouhodobě prosazuje hnutí Greenpeace. Jeho člen Jan Rovenský tvrdí, že uhlí a jiné nerosty jsou sice majetkem státu, ale těžbu už dávno provádějí soukromé firmy.

„Tyhle firmy reálně disponují tím ložiskem a reálně disponují tím uhlím. To znamená, že dneska, kdyby se případně vyvlastňovalo – a týká se to zejména Horního Jiřetína, Černic a Karviné-Starého Města, kde jsou vyvlastněním ohroženy tisíce lidí, tak to nebude tak, že stát si bere něco pro sebem,“ vysvětluje Rovenský a dodává:

„Ale stát tady vezme dům soukromému vlastníkovi a dá ho jinému soukromému vlastníkovi. Tento stav je pro nás naprosto nepřijatelný.“

K přehlasovaní prezidentského veta potřebuje vláda nejméně 101 hlasů.

Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme