Vyvlastňování pozemků na dálnice prošlo prvním čtením

Vláda Jiřího Paroubka dnes ve sněmovně uspěla v prvním čtení s návrhem zákona o vyvlastňování pozemků. Norma, kterou teď projednají poslanci ve výborech, má urychlit budování silnic, dálnic a železnic ve veřejném zájmu. Soukromé pozemky potřebné pro výstavbu mají být vyvlastňovány za náhradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Pro zamítnutí předlohy hlasovalo 51 ze 177 přítomných poslanců, proti jich bylo 111. Předlohu chtěli zamítnout pouze poslanci opoziční ODS. V návrhu například postrádají jasné určení výše náhrady.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek ale tvrdí, že právě to nově a jasně zákon garantuje. "Výše náhrad bude určována znaleckým posudkem a bude určována podle konkrétní výše v té konkrétní lokalitě, to znamená je to podle takzvané ceny obvyklé," řekl Martínek.

Výhrady ODS k vládnímu návrhu zákona o vyvlastňování pozemků, ale přetrvávají. Mnohé konkrétní úpravy v normě by přivítal například poslanec nejsilnější opoziční strany Petr Bratský: "Chtěl bych, aby tam bylo snadno a pregnantně stanovené, za jakých přesně podmínek a jak přesně se pak bude smět, já pořád říkám slovo odkoupit a ne vyvlastnit," uvedl Bratský.

Sněmovna již jednou letos o vyvlastňování hlasovala. Podobný návrh předložili levicoví poslanci. V polovině května jej ale neschválila sněmovna. Předlohu dříve vetoval Senát, podle kterého některé části zákona byly v rozporu s ústavním pořádkem. O konečné podobě a osudu vládní předlohy by měla sněmovna rozhodnout na podzim.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme