Vyžeň Duku s Nečasem, prosili svatého Václava aktivisté po vzoru Pussy Riot

Návštěvníci katedrály svatého Víta se dnes mezi dopoledními bohoslužbami dočkali nevšedního představení - scénky, kterou předvedla skupinka lidí po vzoru stíhaných Pussy Riot. Mezi lavicemi si navlékli masky po vzoru ruských anarchistek a svou nevoli k církevním restitucím vtělili do upraveného svatováclavského chorálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupinka lidí po vzoru ruských Pussy Riot vyrazila do katedrály svatého Víta

„Vévodo české země, zbav nás Nečase a svatého Duky,“ spustila osmička prosebníků v jednoduchých maskách.

Inspirace radikálkami z Pussy Riot, které se za protiputinovskou a proticírkevní modlitbu v moskevském chrámu Krista Spasitele ocitly v ruském vězení, byla ze symbolů jasně patrná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve svatovítské katedrála natáčel reportér Jan Kaliba

„Stavíme se za Pussy Riot, je strašné, co se s Pussy Riot v Rusku děje. Nechceme srovnávat situaci v Rusku a tady, nicméně cítíme, že i tady se plíživě a v takovém soft-stylu můžeme opět dočkat spojení trůnu a oltáře,“ vysvětluje pohnutky k vystoupení v nejvýznamnější české církevní stavbě Zdeněk, jeden ze zpěváků.

Ke snaze chrámového varhaníka nečekané hosty přehlušit se po chvíli přidala i bezpečnostní služba a policie, které nezvyklý děj přilákal od vchodu do katedrály do jejích útrob.

Na rozdíl od zásahu v moskevské katedrále se ovšem na Pražském hradě nezatýkalo, ale jenom promlouvalo do duše.

A protože cílem osmi protestujících bylo také vyjádřit nesouhlas s návrhem majetkového vyrovnání státu a církví, o kterém mají poslanci ve středu hlasovat, představení pokračovalo ještě před katedrálou. Nelibost vyjádřili nad řadou věcí.

„Církev může zcela volně nakládat se svým takzvaným restituovaným majetkem. Pléduje za to, aby tento majetek byl použit pro veřejné účely: edukativní, kulturní, sociální, ale přitom ta veřejné kontrola už tam nebude,“ tvrdí neformální mluvčí skupinky Zdeněk.

Jan Kaliba, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme