Vyzkoušejte si, jak vám jde jazyk, kterému by měl bez učení rozumět každý Čech

Pivo je pivo. Co ale taková bòčka? Český docent Vojtěch Merunka pracuje spolu s kolegy na jazyce, kterému by bez nutnosti učit se ho, měli porozumět všichni Slované. Jak dobře funguje, si nyní můžete vyzkoušet díky aplikaci iRozhlas.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezislovanština kombinuje slova z patnácti slovanských jazyků. | Zdroj: Český rozhlas

Má 37 000 slov, několik lidí, kteří jím dokážou mluvit, a překvapivý zájem z byznysu i kultury. Přesto je teprve v začátcích. Informatik Vojtěch Merunka a tým zahraničních kolegů už několik let pracuje na tzv. mezislovanském jazyku. Jde o řeč, která by dokázala propojit společné znaky patnácti slovanských jazyků a díky zjednodušené gramatice byla pro všechny lehká i bez učení.

Vojtěch Merunka, vyučující na pražské ČVUT a ČZU | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Využití by mělo být ryze praktické - mezislovanské nápisy by mohly pomoci tam, kde se dnes informuje jenom v angličtině nebo na obalech výrobků ze zahraničí. O jazyk se podle Merunky už nyní zajímá skupina Číňanů obchodujících v Chorvatsku, která má zájem se ho naučit. Není to ale jenom byznys a informace - režisér Václav Marhoul v mezislovanštine nyní natáčí svůj připravovaný film Nabarvené ptáče. Více informací o tomto filmu i tom, jak vzniká mezislovanština samotná přinesl iRozhlas v textu Velika pomoć za pųtovateljev: vzniká jazyk, kterému porozumíte i bez učení.

Vyzkoušejte si sami přeložit „mezislovanštinu“

Zapište si větu v češtině a tlačítkem Ukázat si nechejte zobrazit správný překlad.

1. věta:
"Pivo jest jedin iz najstarějših alkoholičnyh napitkov pijemyh v světu."

2. věta:
"Pivo jest staroslovjansko slovo, ktoro značilo najrazširjenějši i najobyčajny napitok."

3. věta:
"Uže stare narody Sumerijani, Egyptijani i Kelti znali pivovarjenje."

4. věta:
"Najznanějše zrno, iz ktorogo jest pivo varjeno, jest jačmen, ale takože jest možno upotrěbiti pšenicu, kukuricu i rižu."

5. věta:
"V prošlosti bylo pivo iz pivovarov do gostinic voženo v drvenyh bočkah, ale dnes jest pivo polnjeno do aluminijovyh barelov."

Zvládli jste předklad bez problémů? Na příští víkend pro vás připravíme složitější test.

Jiří Špaček, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme