Výzkum: Pouhých 60 procent dětí by o schůzce z internetu informovalo rodiče

Na nebezpečné komunikační praktiky na internetu zaměřili svůj výzkum autoři olomouckého projektu E-bezpečí. Zapojili do něj dva tisíce dětí a jak se ukázalo, patnáct procent dětí se už setkalo se stalkingem nebo kyberstalkingem - nebezpečným pronásledováním pomocí informačních a komunikačních technologii

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě u počítače

Dítě u počítače | Foto: Stock Exchange Diane Groves

Z výzkumu vyplynulo, že bezmála 40 procent dětí je ochotno se se svým virtuálním kamarádem setkat, bez toho, aby o tom informovaly své rodiče. "To je velmi problematické, protože tyto děti jsou mohou stát obětí sexuálního zneužívání, mohou být znásilňovány, fyzicky týrány a podobně," uvedla Veronika Krejčí z týmu projektu E-bezpečí.

Důvodem vysokých čísel je podle ní mimo jiné to, že se děti ve virtuálním prostředí chovají velmi neopatrně, často sdělují osobní údaje.

"Téměř 80 procent dětí je ochotno některé ze svých osobních údajů sdělovat cizím lidem na internetu nebo je mají obsažené ve svých internetových profilech," přiblížila.

Mnoho dětí podle ní také používá sociální sítě, které jsou potenciálně nebezpečné pro šíření kyberšikany . "Umožňují manipulativní komunikaci, sociální inženýrství a podobně. Přitom účty na sociálních sítích má kolem 90 procent dětí, což je obrovské číslo," dodala Krejčí.

Alena Vykydalová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme