Češi nejméně věří sněmovně. Důvěru vkládají do starostů a obecních zastupitelstev, zjistil průzkum

Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje shodně 37 procent lidí, zatímco v červnu byla jejich důvěryhodnost o osm procentních bodů nižší. Před rokem ale prezidentovi věřilo 43 procent lidí, vládě 41 procent. Největší důvěru si dál udržují starostové a obecní zastupitelstva, jimž věří přibližně dvě třetiny veřejnosti. Vyplynulo to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástupiště Masarykova nádraží, ilustrační foto

Nejméně lidé důvěřují Poslanecké sněmovně, která získala v červenci 29 procent kladných hodnocení. (Ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejméně lidé důvěřují Poslanecké sněmovně, která získala v červenci 29 procent kladných hodnocení. Proti předchozímu průzkumu ale o osm bodů více. Následuje Senát, jehož důvěra vzrostla o sedm bodů na 34 procent. Hejtmani a krajská zastupitelstva získali v červenci stejnou důvěru od občanů, a to ve výši 49 procent. O měsíc dříve jim věřily dvě pětiny lidí. Důvěra v obecní zastupitelstva meziměsíčně stoupla o pět bodů na 63 procent a starostů o sedm bodů na 67 procent.

„V porovnání se zářím 2020, kdy proběhlo poslední šetření před koronavirovou pauzou, ovšem důvěra v případě prezidenta, vlády a Poslanecké sněmovny zůstává, i přes zvýšení zaznamenané v aktuálním výzkumu, o něco nižší. Naopak krajská reprezentace a rovněž starostové jsou na tom oproti loňskému září lépe,“ uvedli autoři průzkumu.

Důvěra ústavním institucím v červenci 2021 | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

Se současnou politickou situací je spokojeno 13 procent občanů, naopak polovina veřejnosti je s ní nespokojena. Proti červnu se tak hodnocení politické situace mírně zlepšilo, podíl nespokojených totiž klesl o devět procentních bodů a o osm bodů na 34 procent přibylo lidí, kteří uvádí, že nejsou ‘ani spokojeni, ani nespokojeni‘. Přesto zůstává hodnocení politické situace horší, než bývalo v době od druhé poloviny roku 2018 do září roku 2020.

Ovšem z druhé strany zůstává výrazně lepší než v letech 2012 a 2013, doplnili autoři průzkumu, který provedli v době od 26. června do 11. července mezi devíti stovkami lidí starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme