Výzkum: Alespoň částečnou imunitu vůči koronaviru má v Česku víc než polovina dospělých

Alespoň částečnou prokazatelnou imunitu vůči koronaviru má v Česku už více než polovina dospělých, ukázaly poslední informace z dlouhodobého výzkumu Život během pandemie. Buď jsou očkovaní alespoň jednu dávkou, nebo nemoc covid-19 prodělali v posledním půlroce. Spolu s odezníváním epidemie přibývá mezilidských kontaktů a lidé se vracejí na pracoviště. Už jen desetina účastníků výzkumu koncem května hlásila, že plně pracují z domova.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlost očkování a imunita získaná onemocněním přinejmenším do 24. května vyvažovala či převažovala rychlost rozvolňování a nárůstu kontaktů, uvedli autoři výzkumu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K 25. květnu 43 procent dospělých respondentů absolvovalo minimálně jedno očkování, což odpovídá oficiálním datům, a dalších osm procent prodělalo nemoc v posledních šesti měsících.

Smejkal: Případnou podzimní vlnu musíme zvládnout lokálně. S rouškami uvnitř bych ještě zůstal opatrný

Číst článek

„Reálná míra imunity populace může být ale ještě vyšší, protože naše analýza nemůže zachytit nediagnostikované nakažené,“ uvedli autoři výzkumu z PAQ Research.

Počet přímých osobních kontaktů se v květnu zvýšil na průměrných 16 lidí týdně, o dva měsíce dřív jich bylo zhruba 12. Zároveň přibylo kontaktů delších než 15 minut bez roušky a respirátoru.

I tak se ale díky očkování a imunitě po prodělání nemoci nezvyšuje průměrný počet rizikových setkání, kde ani jeden z účastníků nemá ani částečnou imunitu.

V posledních týdnech se počet takových kontaktů pohybuje mezi 5,5 až sedmi, tedy na podobné úrovni jako v době nejtvrdších lockdownů.

Rychlejší než rozvolňování

Rychlost očkování a imunita získaná onemocněním přinejmenším do 24. května vyvažovala či převažovala rychlost rozvolňování a nárůstu kontaktů, uvedli autoři výzkumu. „To vysvětluje pozitivní trend epidemie v posledních týdnech,“ dodali.

Imunita po covidu-19 by mohla vydržet roky, snad i celý život. Dlouhodobě by mělo chránit i očkování

Číst článek

Z hlediska typu kontaktů jsou návštěvy přátel a rodiny už na úrovni mimo epidemii, stoupá využívání MHD, návštěvy lékařů a sociálních služeb.

Do otevřených restauračních zahrádek šlo ale v týdnu od 17. května jen 16 procent účastníků výzkumu, zatímco mimo epidemii restaurace navštěvuje týdně až polovina lidí.

„Využívání práce z domova se vrátilo na úroveň typickou mimo hlavní vlny epidemie, kolem deseti procent plný home office,“ uvedla PAQ Research.

Ubylo také výpadků zaměstnanců kvůli nemocenské nebo ošetřovnému. V polovině května tak na pracoviště docházelo plně 74 procent lidí, nejvíc od přelomu září a října.

Rozšíření testů

Dál stoupá míra protestovanosti. Nějakým typem testu prošlo v měsíci před 25. květnem více než 48 procent respondentů, ještě počátkem března to byla desetina.

Část soukromých laboratoří odmítá provádět hrazené PCR testy. Vadí jim nízká cena i nepřesné instrukce

Číst článek

Z rizikových účastníků výzkumu, kteří se třeba potkali s nakaženým nebo měli příznaky covidu-19, testem prošly zhruba dvě třetiny. Na podzim to bylo jen kolem čtvrtiny.

Mírně se nadále zvyšuje také zájem o očkování proti covidu-19. Na konci května vakcínu chtělo 67 procent dospělých se započtením již očkovaných, o dva měsíce dřív to bylo 61 procent.

Mezi mladšími lidmi s nižším vzděláním, z menších obcí a mezi chudými se ale zájem o očkování pohybuje stále jen okolo 50 procent, upozornili autoři výzkumu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme