Výzkumné centrum BIOCEV začne fungovat v roce 2013

Akademie věd a Univerzita Karlova vytvořily společný projekt Biotechnologického a biomedicínského centra - ponese zkratku BIOCEV. Má začít fungovat v roce 2013 a bude se specializovat na výzkum a rozvoj biotechnologií, použitelných v lidské i veterinární medicíně a ve farmaceutickém průmyslu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní výzkum

Laboratorní výzkum | Foto: Fotobanka stock.xchng

Prostředky na projekt BIOCEV získala Akademie věd z evropských fondů - z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. V centru by mělo pracovat asi padesát výzkumných skupin.

"Jedním z projektů, který už běží, je mapování a zjišťování funkce lidských genů na modelu nám blízce příbuzného obratlovce - laboratorní myši. To je dnes nejpoužívanější model, kde lze jednotlivé geny vyřazovat z činnosti anebo je pozměňovat," řekl Rádiu Česko bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, který projekt koordinuje.

Evropa má podle něj velký zájem, aby bylo v České republice vybudováno takzvané centrum fenogenomiky. "V laboratorní hantýrce tomu říkáme myší klinika. Jde o pracoviště, které by dokonale charakterizovalo všechny myši s upravenými nebo vyřazenými geny tak, aby se mohly celosvětově používat a nemusely se znovu konstruovat," přiblížil Pačes jeden z projektů, který podle něj už nyní přináší konkrétní výsledky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akademie věd a Univerzita Karlova vytvořily společný projekt Biotechnologického a biomedicínského centra. Jeho činnost přiblížil na Rádiu Česko bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, který projekt koordinuje.

V centru BIOCEV mají bádat také studenti. Mezi Akademii věd a Univerzitou Karlovou podle Pačese už několik let velmi dobře funguje společné studium biomedicíny.

"Kde je doktorské studium organizováno tak, že se dávají dohromady nejlepší studenti s nejlepším vědci, kteří pak těmto studentům dělají mentory, školitele. Vzhledem k tomu, že lidé v BIOCEVu budou vybrané špičky, předpokládám, že se k nim 'potáhnou' i nejlepší studenti," uvedl Pačes.

Centrum BIOCEV chce také úzké propojení mezi výzkumem a praxí. "Nechceme se omezovat jen na studenty, ale chceme školit v nějakých specializovaných metodách i pracovníky biotechnologických firem," řekl Pačes Rádiu Česko.

Lenka Buriánková, Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme