Významného ostravského soudce Studničku našli s podříznutým hrdlem

Pod přísným informačním embargem vyšetřuje policie smrt vysoce postaveného ostravského soudce Miloslava Studničky. Policisté se omezili na strohé prohlášení, že prověřují smrt čtyřiašedesátiletého muže. Je ale zřejmé, že případ má velkou prioritu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Miloslav Studnička

Soudce Miloslav Studnička | Foto: Tomáš Adamec

Studničku nalezli v jeho domě ve Frenštátu pod Radhoštěm s podříznutým krkem. Policie zatím prověřuje jak verzi vraždy, tak i sebevraždy. Napovědět by měla soudní pitva, která bude provedena během zítřka.

„Vyšetřovatelé stále pracují uvnitř chaty. Je tam velký pohyb, hodně policejních aut. Postává tady také několik hloučků lidí. Vše, co se stalo, je pro ně velkým překvapením. Frenštát měl totiž vždy nálepku klidného beskydského města,“ hlásil na Radiožurnálu přímo z místa činu redaktor Martin Knitl.

Mluvčí krajského policejního ředitelství Ostrava Gabriela Holčáková uvedla, že zatím nebyly stanoveny ani vyšetřovací verze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuálních informacích z vyšetřování smrti soudce Studničky mluvili na Radiožurnálu po 18. hodině Andrea Čánová a Martin Knitl

„Soudce Studnička měl u sebe údajně hodně psů, kteří prý vůbec neštěkali, což bylo sousedům podezřelé. Proto se objevuje celá řada spekulací, včetně té o sebevraždě,“ dodal Knitl. Soudce dnes nepřišel do práce, což spustilo velký kolotoč hledání a pátrání.

Soudce Miloslav Studnička soudil těžké kriminální případy, například kauzu žhářů, kteří v dubnu 2009 zaútočili ve Vítkově zápalnými lahvemi na dům romské rodiny. Čtveřice mladíků dostala výjimečné tresty 20 až 22 let za mřížemi. Spojitost s žádným případem ale zatím nikdo nepotvrdil.

„Soudce Studnička působil jako velmi klidný a rozvážný člověk. Byl to takový konzervativní soudce ze staré školy. Bylo znát, že má letitou praxi. Pamatuji si, že na přelíčení s vítkovskými žháři hodně citoval z historie. Dělal i jiné závažné kauzy, hlavně hospodářské. Například Českomoravské družstevní spořitelny,“ říká ostravská redaktorka Českého rozhlasu Andrea Čánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobě a smrti soudce Studničky mluvili na Radiožurnálu ostravská redaktorka Českého rozhlasu Andrea Čánová a odborník na extremismus Jan Charvát

„V ostravských právních kruzích informace o soudcově smrti vyvolala šok. Vražedný útok na ústavního činitele, na soudce krajského soudu, na předsedu trestního senátu, to jsme tady ještě neměli. Každý, s kým jsem mluvila, doufá, že šlo o kriminální čin, který s profesí soudce nemá nic společného. To ale v této chvíli nevíme,“ uvádí Čánová.

I ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS doufá, že údajná vražda Miroslava Studničky nemá spojitost s jeho funkcí soudce:

„Jen doufám, že k této násilné trestné činnosti na soudci nedošlo v souvislosti s výkonem jeho funkce, ale že snad, doufám, jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn proto, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici.“

Soudce Miloslav Studnička řešil velmi těžké kriminální případy. Poslal do vězení čtveřici mladíků za žhářský útok ve Vítkově, loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku. Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí. Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

„Je to věc, která je v České republice naprosto ojedinělá. Známe to čas od času ze zahraničí, ale u nás se ještě nic podobného nestalo,“ upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát.

Charvát si však nemyslí, že by měla smrt soudce Studničky souvislost s jeho rozsudky nad pravicovými extremisty: „Naprosto to neodpovídá reálným možnostem, které čeští neonacisté mají.“

I Jiří Jícha, vyšetřovatel kauzy vítkovských žhářů, je ze smrti soudce Studničky v šoku. Dodal ale, že doufá, že nežijeme v Palermu, v narážce na to, jak často končí italští soudci.

Útoky na soudce kvůli jejich případům jsou podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka výjimečnými. Zákon je chrání jako veřejné činitele.

„Pokud by soudce cítil opravdu vážné ohrožení a měl k tomu nějaké vážné indicie, pak by se mohl obrátit na policii a mohl by požádat o ochranu. Ale není to obvyklé,“ říká Lichovník.

Pokud by se potvrdilo, že smrt soudce Miloslava Studničky souvisí s některým z jeho projednávaných případů, vloží se do vyšetřování i elitní policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vytvoření speciálního týmu v takovém případě potvrdil ředitel útvaru Robert Šlachta:

„Pokud by se potvrdilo, že se jedná o násilnou smrt, tak samozřejmě budeme spolupracovat a byli bychom u založení nějakého společného pracovního týmu. Záleželo by potom na motivu, co by se zjistilo. Ale už jen vzkaz do prostředí bezpečnostních složek a soudů by byl naprosto jasný.“

Martin Knitl, Martin Drtina, Andrea Brtníková, Libor Procházka, Jan Piroch, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme