Výzvy k bojkotu olympiády v Soči sílí. Politika do sportu nepatří, oponuje Český olympijský výbor

Pořadatelé finišují s přípravou zimní olympiády v Soči. Moskva do prestižní akce investuje obrovské prostředky, ve světě ale zaznívají výhrady ke stavu lidských práv v Rusku. Někteří se rozhodli olympiádu kvůli zákonům pořadatelské země bojkotovat, podle jiných ale politika na sportovní událost nepatří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Soči roste úplně nový zimní areál

V Soči roste úplně nový zimní areál | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Řadu otázek vyvolávají náklady na stavbu olympijských areálů i jejich dopad na životní prostředí. Kritizují se také celkové poměry v Rusku a zejména nový zákon, který dovoluje trestat propagaci homosexuálních vztahů.

Účast na zimních olympijských hrách už dříve odřekli německý, francouzský a polský prezident. Nesouhlas tento týden vyjádřil i Bílý dům. V delegaci doprovázející americké sportovce nebude ani prezident Barack Obama, ani jiný vysoký představitel státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru a olympijský vítěz v kanoistice Martin Doktor i senátor Jaromír Štětina mluvili o zimních olympijských hrách v Soči

„Neúčast prezidenta na zimních olympijských hrách v Soči má asi podobnou váhu jako jeho neúčast v Londýně, nad tím se nikdo nepozastavuje. Proč se nemluvilo o tom, že nebyl v Londýně, a mluví se teď, že nebude v Soči?“ diví se sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

On sám považuje jakoukoliv politizaci sportu, do níž počítá i spekulace o neúčasti, za nevhodnou. „Olympiáda je o sportovcích a ne o politicích,“ upozorňuje.

„Odmítnutí některých vysokých evropských představitelů i představitelů amerického státu je takovým symbolem,“ namítá senátor Jaromír Štětina. „Nejde jenom o zákaz homosexuality, jde i o to, že olympiáda se koná na území Kavkazu, to jest na území, kde ruská armáda nedávno povraždila skoro 100 tisíc vlastních občanů v Čečensku, kde ruská armáda pomáhá anektovat území svobodné Gruzie. Tak si myslím, že by právě bylo dobré, kdyby ten výraz protestu politici udělali.“

Vlastní názor vs. politická propagace

Pořádání zimních olympijských her v Rusku vnímají někteří jako rehabilitaci režimu, který není zcela v souladu s dodržováním lidských práv. Podle Doktora se ale měly podobné diskuse vést před tím, než se o Soči rozhodlo, a sportovci, jejich doprovod i novináři by se teď měli především řídit olympijskou chartou.

„Ta zakazuje jakoukoliv reklamu a politickou propagandu. A je to především kvůli tomu, ne aby omezovala sportovce, ale aby je naopak ochránila před zneužitím olympiády k nějakým politickým bojům a podobně,“ vysvětluje.

Dům pro český olympijský tým v Soči | Foto: Martin Dorazín

Objevují se názory, že nejen politici, ale také sportovci by měli zvážit, jestli do Soči jet.

„Zásadně odmítám jakékoliv výzvy ke sportovcům světa, aby olympiádu v Soči bojkotovali. Oni by tam měli jet, měli by tam vytvořit onen velký lidský svátek navzdory pokusům o zneužití olympiády k podpoře mocenských zájmů autokratického vládce Ruské federace,“ uvažuje Štětina.

Dodává ale, že dění v Rusku by jim nemělo být lhostejné: „Měli by si minimálně uvědomovat, proč je ta olympiáda udělaná, protože oni jsou teď v nebezpečí, že budou zneužiti a že politizace přijde z Kremlu, nikoliv z těch protestujících zemí.“

Doktor namítá, že sportovci samozřejmě mají své názory, ty by ale neměly být zneužívány k politické propagaci. „Mně jako bývalému sportovci je vskutku nepříjemné, že se o olympiádě mluví jako o politiku,“ uzavírá.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme