Vzácný oltář v kladrubském klášteře lehl popelem

Obrovské škody způsobil požár barokního oltáře v Kladrubech na Tachovsku. Požár vznikl při restaurátorských pracích. Jednou z možných příčin podle hasičů je, že se dřevo přehřálo a vznítilo od mikrovlnného vysoušeče. Při požáru se jeden člověk nadýchal zplodin a musel být ošetřen zdravotníky. Oltář však lehl popelem a škoda jde do miliónů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah hasičů při požáru

zásah hasičů při požáru | Foto: Josef Krám

Plameny se vznítily v levé části barokního oltáře, který v současnosti procházel opravami restaurátorů. Požár se snažil uhasit pracovník bezpečnostní služby. Přitom se nadýchal zplodin a musel být ošetřen záchrannou službou.

Požár vznikl asi hodinu po odchodu restaurátorů, kteří mikrovlnným zařízením likvidovali v postranním oltáři Jana Blažeje Santiniho dřevomorku. Podle ředitele Národního památkového ústavu v Plzni Karla Drhovského může škoda podle předběžných odhadů překročit částku 2 milionů korun.

Na místo okamžitě dorazili krajští hasiči, jak Českému rozhlasu potvrdil jejich mluvčí František Vaško. "Požár byl lokalizován v několika minutách a likvidován po necelé hodině. Příčina požáru se šetří, jednou z verzí je přehřátí dřeva při sušení mirkovlnným vysoušečem. Škoda zatím nebyla vyčíslena, bdue se však pohybovat v miliónech korun. Poslední slovo budou mít pracovníci památkového úřadu."

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Tomáš Voženílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme