Vzdát se mandátu znamená zradit své postoje, říká Tejc o rebelech ODS

Vláda zřejmě bude mít ve sněmovně dost hlasů na to, aby daňový balíček, se kterým spojila důvěru, prosadila. Potřebnou většinu pomohou zajistit i rebelující poslanci. Ti zvolili postup, který prosazení balíčku zajistí. Podle opoziční ČSSD je to ale zrada na vlastní myšlence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S kritikou koaliční vlády vystoupil i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla vládní verzi balíčku podpoří, Radim Fiala se zdrží hlasování. Poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se před hlasováním o balíčku vzdají mandátu poslance. Všichni rebelové zůstávají členy ODS.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc připouští, že takové řešení vypadá na první pohled noblesní a demokratické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svůj postoj ke kroku rebelujících poslanců z ODS vyjádřil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Otázkou je, zda se nakonec nedozvíme možná za pár měsíců, možná za pár let, co že je za tím, že tito poslanci prozřeli. Myslím, že to není kongres. ODS v souvislosti například s vládou Mirka Topolánka získávala hlasy různými způsoby,“ uvedl ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu Jeroným Tejc a své tvrzení dále konkretizoval:

„Hovořilo se o pozitivní a negativní motivaci. Mě by spíše zajímalo, jaká že ta motivace byla u těchto poslanců, kteří se rozhodli zradit to, co říkali v posledních dnech a hodinách.“

Zradu vlastní ideje vidí Jeroným Tejc zejména v tom, že poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr se místo, aby hlasovali proti, vzdají poslaneckého mandátu.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky tento krok musí teď už exposlanci vysvětlit svým voličům.

„Pokud se pánové rozhodnou rezignovat na poslanecký mandát, je to otázka jejich svědomí a toho, jakým způsobem to oni vysvětlí voličům, kteří jim dali hlas v minulých volbách do poslanecké sněmovny,“ řekl Radiožurnálu Bohuslav Sobotka.

Rebelující poslanci ODS umožní Nečasově vládě prosadit daňový balíček

Číst článek

Šéf poslanců ČSSD také vidí jako problematický zejména důsledek toho jednání, tedy že ještě 18 měsíců bude zemi řídit vláda, která se podle něj není schopná dohodnout většinou ani mezi sebou.

„Ten klid – v uvozovkách -, který zřejmě po zítřku zavládne, nebude trvat déle než tři měsíce a za tři měsíce tady budeme mít opět novou krizi. A pevně doufám, že se nám podaří alespoň zabránit spuštění důchodové reformy a církevním restitucím,“ říká Jeroným Tejc a uzavírá:

„Jsem přesvědčen, že tato vláda už není schopna provést nic, co by této zemi nějakým razantním způsobem pomohlo. A bude víceméně vládou udržovací.“

Josef Dobeš bude hlasovat pro vládu. Nechce podpořit 'puč Petra Tluchoře'

Číst článek

Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme