Rektor Bek odmítl Babišovu nabídku vést školství. ANO vyzývá hejtmany, aby si nechali jednu funkci

Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek odmítl nabídku stát se ministrem školství. Předseda ANO Andrej Babiš mu ji nabídl ve středu na jednání poslaneckého klubu hnutí. Uvedl to týdeník Respekt. Širší vedení hnutí ANO také vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si stejně jako Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ze středních Čech vybrali, kterou z funkcí budou zastávat.

Praha (Aktualizováno: 13:40 1. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzva k tomu, aby se vzdali jedné funkce, míří na hejtmany Ivo Vondráka, Janu Vildumetzovou a Ladislava Oklešťka. Jermanová se už v úterý rozhodla, že složí poslanecký mandát a zůstane jen hejtmankou | Zdroj: koláž ČRo

„Mám k tomu několik důvodů. Prvním a hlavním je fakt, že můj rektorský mandát skončí až v roce 2019. Nechci z univerzity utíkat,“ vysvětlil pro Respekt rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, proč nabídku šéfa ANO Anreje Babiše odmítl.

Sociální demokraté navrhují do vedení sněmovny Hamáčka. ANO jim nabídlo jeden výbor

Číst článek

Dalším důvodem jsou podle něj vlastní politické preference. „Je to v rozporu s mým voličským přesvědčením. Hnutí ANO mi není politicky blízké. Sympatizuji se stranami jako Starostové a nezávislí, TOP09 a lidovci,” dodal.

Nechtěl by také být ve vládě, která by neměla demokratickou většinu a kterou by podporovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie nebo komunisté.

Bek sice nabídku šéfa ANO Anreje Babiše odmítl, místo sebe ale jménem všech rektorů navrhl současného náměstka na ministerstvu školství Roberta Plaga.

„Nemůžeme si být jistí, jak dlouho tahle vláda bude trvat. Proto je důležité na tento post za takové situace dosadit člověka, který má s resortem zkušenosti. A tím Robert Plaga je," potvrdil Bek.

Babiš skládá menšinovou vládu

Předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá. Hledá podle svých slov odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury. „Na obranu máme vícero možných tipů. Vedeme nějaké konzultace,“ řekl.

Ministrem obrany už podle některých informací nemá být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. „S panem Stropnickým se bavíme, není to ještě úplně jasné,“ podotkl Babiš. Stropnický byl mimo jiné velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.

'Je to moje rozhodnutí, Babiš na mně neklečel.' Pokorná Jermanová se vzdává poslaneckého mandátu

Číst článek

Ve vládě by měli zůstat další nynější ministři za ANO Richard Brabec, Dan Ťok, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. V jejím případě údajně není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). Problém je podle předsedy ANO ten, že ministr musí stát ze zákona v čele legislativní rady vlády. „Asi to budeme chtít dát pod spravedlnost, tím bude o jednoho ministra méně,“ podotkl.

Menšinová vláda, která ale nyní nemá ve sněmovně většinovou podporu, připraví podle Babiše programové prohlášení s vyznačením pasáží, které budou zahrnovat programy jiných stran. Na tomto základě je bude chtít Babiš přesvědčit o podpoře kabinetu.

Vildumetzová zatím neví, Okleštěk nic neplánuje

Výzva k tomu, aby se vzdali jedné funkce, míří na hejtmany Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje Ivo Vondráka, Janu Vildumetzovou a Ladislava Oklešťka. Jermanová se už v úterý rozhodla, že složí poslanecký mandát a zůstane jen hejtmankou. Babiš uvedl, že nikdo ze zainteresovaných ještě neřekl, kterou funkci si ponechá.

Olomoucký hejtman a poslanec Okleštěk vzal výzvu vedení ANO na vědomí. V nejbližší době však nebude dělat žádné kroky.

Karlovarská hejtmanka Vildumetzová se rozhodne, zda bude poslankyní, do prvního zasedání sněmovny. Vedení ANO chce, aby si jeho hejtmani vybrali jednu pozici.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák chce s vedením hnutí ANO ještě jednat. Pokud by se ale musel rozhodnout pro jednu z funkcí, vzdal by se poslaneckého mandátu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme