Vzdělávací kampaň ukázala malé povědomí Čechů o diskriminaci

Česká společnost má zatím malé povědomí o tom, co je to diskriminace a jak se proti ní bránit. Dostatečné znalosti nemají ani kompetentní úředníci. Ukázala to roční kampaň Národního vzdělávacího fondu, které se zúčastnili úředníci, soudci a také studenti práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Za diskriminaci je možno považovat různé formy znevýhodnění například kvůli věku, pohlaví, rase nebo náboženskému přesvědčení. Jejím terčem bývají zejména příslušníci národnostních menšin. Častá je i diskriminace v pracovně-právních vztazích například kvůli věku. Lidé mohou sice svá práva hájit před soudem, jak ale říká advokátka Monika Forejtová, této možnosti obvykle nevyužívají. "Je to taková obecná nechuť vystavovat se odkrývání soukromí před soudem. Navíc nikdo z nás nebývá rád svědkem nebo poškozeným v takovém případě," dodává Forejtová.

Žalob kvůli nejrůznějším formám diskriminace bude zřejmě přibývat. Lepší základ jim dá připravovaný antidiskriminační zákon, který je teď v Poslanecké sněmovně. Má zajistit rovné zacházení všem občanům bez ohledu na rasu, pohlaví, věk, sexuální orientaci a další kritéria. Na rovná práva a příležitosti klade velký důraz i Evropská unie.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme