Vzdělávání zdravotních sester by se mohlo zkrátit na pět let, podpořili to poslanci

Zdravotním sestrám by od příštího školního roku mohla stačit jen střední škola a rok vyššího odborného vzdělání, tedy model označený 4+1. Se změnami souhlasili v prvním čtení poslanci. V současné době musí zdravotní sestra po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Předlohu nyní posoudí zdravotnický výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra (ilustr. foto) | Foto: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov

Ministerstvo zdravotnictví si od změn ve vzdělávání zdravotních sester slibuje, že získá nový zdravotnický personál a zároveň udrží ten stávající. V letech 2010 až 2015 totiž ubylo v českých nemocnicích téměř 1300 sester a dalšího ošetřovatelského personálu a tento trend dál pokračuje.

Ministr Svatopluk Němeček z ČSSD tvrdí, že změna umožní personální stabilizaci systému při zachování kvality vzdělávání.

„Když je budeme nutit k tomu, aby procházely poměrně složitým a dlouhým vysokoškolským vzděláním, spousta z nich už tu chuť ztratí a do zdravotnictví nikdy nenastoupí. A to je ten důvod, proč ten návrh dáváme,“ vysvětluje Němeček.

Sestry v současnosti musí mít vysokou školu, případně se celoživotně vzdělávat v kreditním systému. Ten byl podle Němečka ale jen dobrým byznysem pro pořadatele kurzů, kdy znalosti účastníků nikdo neověřoval.

Ministr také naznačil, že současně se změnami ve vzdělávání se bude zlepšovat i platové ohodnocení sester.

Se zrušením kreditů ale nesouhlasí Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí. Podle ní musí sestry sledovat rozvoj medicíny. Výhrady má taky bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

„Velmi často lze slyšet něco, co pokládám za trošku dehonestující, že je těch sester bakalářek eventuálně magister mnoho a nikdo není na práci. To je také jeden z důvodů, proč se to ministerstvo pokouší řešit. I když myslím, že jaksi dost nešťastně,“ shrnul.

Ke kritice změn se přidává taky prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Pochybuje, že do zdravotnictví přiláká víc lidí. Současnou předlohu by proto prý přepracovala.

„Představa by byla taková, aby se sjednotila duplicita, která v současné době existuje. To znamená, že vyšší odborné školy studují v podstatě stejný program jako bakalářská studia. Navrhujeme, aby došlo k navýšení počtu studentů na vysokých školách, protože ty mají kapacity pro to vzdělávat více studentů,“ vysvětlila.

Návrh ministerstva zdravotnictví teď míří k projednání do zdravotnického výboru.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme