Vzedmuté hladiny jihočeských řek jsou na ústupu

Hladina říčky Černá na Českokrumlovsku, která se včera vzedmula až na třetí stupeň povodňové aktivity, začala v noci klesat. Nad ránem mohli vodohospodáři v okolí Benešova snížit stupeň ohrožení na bdělost. Druhý stupeň, tedy pohotovost, hlásí už jen na Malši v Pořešíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná říčka Černá v Benešově | Foto: ČTK

Bdělost vyhlásili správci toků také na Malši v Kaplici, na horním toku Blanice a od rána i na jejím dolním úseku v Heřmani na Písecku. I tam ale již řeky i kulminovaly a nyní jsou na ústupu.

"Postupným dotékáním vody z vyšších poloh bude ještě mírně stoupat Lužnice, kde zejména v úseku nad soutokem s Nežárkou během dne očekáváme překročení nejnižšího stupně, tedy stavu bělosti," doplnil hydrolog Tomáš Vlasák.

Nejhorší situace byla od úterního dopoledne v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku v části zvané pod Lipami. Téměř dvoumetrový proud vody z rozbouřené Černé, kterou normálně protéká 20 centimetrů, zaplavil dvory a zahrady pěti domů. Dostal se i do tří rodinných domků a dvou chalup.

Jedna rodina, která před živlem musela z domu odejít, přečkala nakonec noc v jeho podkroví. Benešovští dobrovolní hasiči evakuovali také před vylévající se říčkou dětský tábor Mladý požárník. Přibližně 30 dětí a sedm dospělých převezli do místní mateřské školky.

Martin Hromádka, Kateřina Koželuhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme