Vzedmuté hladiny jihočeských řek jsou na ústupu

Hladina říčky Černá na Českokrumlovsku, která se včera vzedmula až na třetí stupeň povodňové aktivity, začala v noci klesat. Nad ránem mohli vodohospodáři v okolí Benešova snížit stupeň ohrožení na bdělost. Druhý stupeň, tedy pohotovost, hlásí už jen na Malši v Pořešíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná říčka Černá v Benešově | Zdroj: ČTK

Bdělost vyhlásili správci toků také na Malši v Kaplici, na horním toku Blanice a od rána i na jejím dolním úseku v Heřmani na Písecku. I tam ale již řeky i kulminovaly a nyní jsou na ústupu.

"Postupným dotékáním vody z vyšších poloh bude ještě mírně stoupat Lužnice, kde zejména v úseku nad soutokem s Nežárkou během dne očekáváme překročení nejnižšího stupně, tedy stavu bělosti," doplnil hydrolog Tomáš Vlasák.

Nejhorší situace byla od úterního dopoledne v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku v části zvané pod Lipami. Téměř dvoumetrový proud vody z rozbouřené Černé, kterou normálně protéká 20 centimetrů, zaplavil dvory a zahrady pěti domů. Dostal se i do tří rodinných domků a dvou chalup.

Jedna rodina, která před živlem musela z domu odejít, přečkala nakonec noc v jeho podkroví. Benešovští dobrovolní hasiči evakuovali také před vylévající se říčkou dětský tábor Mladý požárník. Přibližně 30 dětí a sedm dospělých převezli do místní mateřské školky.

Martin Hromádka, Kateřina Koželuhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme